Reklama

Obchody 102. rocznicy Bitwy Niemeńskiej oraz uroczystości patriotyczne na przejściu granicznym w Kuźnicy

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy z udziałem pocztów sztandarowych służb mundurowych. Po eucharystii uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie pod grobem 21. Dywizji Górskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze. Hołd polskim bohaterom walczącym o niepodległą Polskę oddała również Wiesława Burnos.

– Urodziłam się niedaleko stąd, we wsi Łowczyki i z tej wsi mój dziadek poszedł na wojnę i walczył w Bitwie Niemeńskiej. Dzisiaj chciałabym uczcić pamięć o tych, którzy walczyli, którzy polegli, i o matkach, które czekały na swoich synów – mówiła.

Bitwa Niemeńska, obok m.in. wyprawy kijowskiej, Bitwy Warszawskiej czy bitwy pod Komarowem, jest jednym z najważniejszych epizodów militarnych w wojnie polsko-bolszewickiej.

– Od 20 do 24 września w okolicy Kuźnicy doszło do starć z udziałem 1. Brygady 2. Pułku Strzelców Podhalańskich 21. Dywizji Górskiej. To właśnie w tych dniach rozpoczęła się nocna ofensywa – tzw. Bitwa Niemeńska, której nazwę zaczerpnięto od rzeki Niemen przepływającej przez miasto Grodno, oddalone od Kuźnicy o 20 km. Heroiczna postawa podhalańczyków pod dowództwem płk. Gustawa Truskolaskiego przyczyniła się do ostatecznej klęski bolszewików – powiedział Paweł Mikłasz, wójt gminy Kuźnica.

Po oficjalnych uroczystościach odbył się koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz festyn rodzinny na terenie placówki SG w Kuźnicy. Tam odbył się także pokaz pojazdów i sprzętu służbowego. Swoje umiejętności zaprezentował pies służbowy straży granicznej. Były także stoiska promocyjne instytucji i służb mundurowych. Dla dzieci przygotowano gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Były także dmuchańce i malowanie twarzy oraz wata cukrowa. Uczestnicy mogli skosztować darmowej grochówki i bigosu.

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama