Reklama

O wsparciu na podlaskie zabytki w Bielsku Podlaskim i Supraślu

Plany rozwoju Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, renowacja zabytkowego drewnianego budynku przy Placu Ratuszowym przy wsparciu z budżetu państwa oraz rządowe dotacje na zabytkowe obiekty w regionie – to tematy piątkowych (29.09) spotkań w Bielsku Podlaskim i Supraślu z udziałem Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina. Wziął w nich udział marszałek Artur Kosicki.


Miliony na podlaskie zabytki.

Kulturalny aspekt miało też piątkowe spotkanie w kościele pw. NMP Królowej Polski w Supraślu. Mówiono na nim o realizacji drugiej fazy Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

– Jestem niezwykle szczęśliwy, nie tylko jako członek rządu, ale i jako historyk, że udało się stworzyć specjalny fundusz, który ma służyć odnowie i zachowaniu zabytków, czyli czegoś, co jest częścią naszej tożsamości i historii – mówił Jacek Sasin. – To niezwykle ważne, abyśmy zachowali tą spuściznę, przechowali ją przyszłym pokoleniom i abyśmy mogli z niej być dumni – dodał.

Programem dofinansowania objęte są obiekty należące do samorządów lub jednostek podległych, które są wpisane do ewidencji lub rejestrów zabytków. Na remont może liczyć m.in. kościół NMP Królowej Polski, przed którym odbyła się piątkowa konferencja.

Pierwsza faza była ogromnym sukcesem. Rządową pomoc otrzymało ponad 4800 projektów, a łączna kwota pomocy finansowej wyniosła 2,51 mld złotych. W samym województwie podlaskim wsparcie otrzymało 229 projektów na kwotę 146 mln zł.

– Widać, że w naszym województwie tych środków potrzeba coraz więcej, dlatego cieszy mnie, że jest coraz więcej takich programów. Wskazują one na to, że rząd PiS szanuje nasze zabytki i ceni naszą tradycję – mówił marszałek Artur Kosicki.

Podlaskie zabytki mogą także liczyć na pomoc ze strony zarządu województwa. W latach 2019-2023 przeznaczono na ten cel rekordową sumę około 13 mln zł.

W supraskiej konferencji wzięli również udział Wiceminister Obrony Narodowej Michał Wiśniewski, poseł Mieczysław Baszko, senator Mariusz Gromko, oraz Starosta Białostocki Jan Perkowski.

Dawid Korpacz, Cezary Rutkowski.
fot.: Kamil Timoszuk

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama