Reklama

O roli samorządów i samorządowców

Sytuacja, w jakiej znalazły się obecnie samorządy terytorialne i wyzwania, wobec których stoją dziś samorządowcy – to najważniejsze tematy spotkania prezydenta Białegostoku i Prezesa Zarządu Unii Metropolii Polskich Tadeusza Truskolaskiego z  przewodniczącym Klubu Parlamentarnego KO w Sejmie Borysem Budką. W dzisiejszym (15 stycznia) spotkaniu uczestniczyli też posłowie: Krzysztof Truskolaski i Eugeniusz Czykwin.

Zmiany w przepisach dotyczących podatku PIT, niewystarczająca subwencja oświatowa, wzrost płacy minimalnej – wprowadzone przez rząd PiS bez żadnych konsultacji, jednocześnie i bez systemu rekompensat – to główne przyczyny trudnej sytuacji finansowej polskich samorządów. Dodatkowo w lokalne budżety uderzają podwyżki cen energii oraz wzrost opłaty paliwowej. Zmieniają się też przepisy dotyczące np. gospodarowania odpadami w gminach. To samorządy muszą ponosić konsekwencje zmian legislacyjnych na szczeblu ogólnopolskim.

Jesteśmy zmuszeni podejmować trudne decyzje. Oszczędzamy w każdej sferze działalności, ograniczamy inwestycje, musimy podnosić niektóre opłaty lokalne. Wszystko przez rządowe zmiany i niewystarczające finansowanie zadań zleconych – mówił  Tadeusz Truskolaski

A celem Białegostoku i wielu innych samorządów jest utrzymanie poziomu usług na dotychczasowym poziomie. To samorządy są najbliżej swoich mieszkańców, to w samorządach jest największy potencjał dostrzegania i zaspokajania ich potrzeb. Taką też rolę jednostek samorządu terytorialnego wskazywał poseł Borys Budka.

Od samego początku wewnętrznej kampanii podkreślałem, że samorządowcy stanowią trzon Platformy Obywatelskiej. To właśnie samorządowcy są wzorem, jak rozwiązywać sprawy mieszkańców – mówił Borys Budka.

Spotkanie z parlamentarzystami zorganizowane zostało na zaproszenie Tadeusza Truskolaskiego. Jest ono efektem deklaracji prezydenta Białegostoku z grudnia 2019 r. o konieczności organizowania częstszych kontaktów na szczeblu samorząd – parlamentarzyści.

Agnieszka Błachowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama