O jakich elementach pamiętać, szykując mieszkanie na sprzedaż?

Przygotowanie mieszkania na sprzedaż może zaważyć na jego sprawnym zbyciu. O jakich elementach warto pamiętać podczas szykowania lokalu z myślą o oglądających?

Sprzedaż mieszkania to bardzo poważna operacja, pozwalająca na zmianę lokum do życia czy też upłynnienie swoich aktywów. Pierwsze wrażenie oglądających daną nieruchomość może być kluczowe dla podjęcia przez nich decyzji zakupowej. Dlatego tak ważne jest zrobienie wszystkiego, aby mieszkanie zaprezentowało się jak najkorzystniej.

Po pierwsze: dokładne posprzątanie przestrzeni

Mieszkanie służy wprawdzie codziennym potrzebom domowników, jednak przynajmniej na czas wizyty oglądających oraz wykonywanie sesji zdjęciowej dobrze by było schować wszelkie rzeczy osobiste. Mowa o bieliźnie, kosmetykach piętrzących się na półce w łazience, ale też rodzinnych fotografiach. Przestrzeń powinna być możliwie neutralna, tak aby potencjalny kupujący mógł oczyma wyobraźni zwizualizować siebie i swoich bliskich w czterech ścianach. Dokładne umycie okien, frontów meblowych, blatów i luster sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się o wiele przyjaźniejsza i nowsza.

Jeśli chodzi o ogłoszenia nieruchomości warto zadbać o wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej. Aktualnie dobrym wyborem może być też przygotowanie wirtualnego spaceru 3D lub opublikowanie filmu przedstawiającego dokładnie wszystkie pomieszczenia.

Po drugie: troska o świeży zapach

Choć nie widać go na zdjęciach, to po przekroczeniu progu będzie pierwszą rzeczą, na jaką zwrócą uwagę potencjalni kupujący. Niewyniesione śmieci, zapachy będące pozostałościami po intensywnych potrawach (czosnek, gotowana kapusta czy podroby) nie wpłyną na pozytywne wrażenia przyszłych klientów. Dlatego też należy bardzo starannie wysprzątać wszystkie zakamarki, wynieść śmieci i dobrze przewietrzyć mieszkanie. Osoby niepalące na pewno od razu zwrócą uwagę na dym tytoniowy, który wniknął w ściany i tekstylia. Będzie to przez nich wyczuwalne jeszcze przez bardzo długi czas. Gdy mieszkanie jest już posprzątane, można pokusić się o zastosowanie świec zapachowych, dyfuzorów emitujących mgiełkę lub odświeżaczy powietrza do kontaktu. Dobrym pomysłem na odświeżenie pomieszczeń może być poddanie ich ozonowaniu. W ten sposób można pozbyć się zarodników pleśni, grzybów, ale też roztoczy, uporczywych zapachów potraw czy dymu nikotynowego.

Zapach jest ważny nie tylko podczas sprzedaży mieszkania. Sprawdź również, na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Po trzecie: odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie ma ogromny wpływ na ogólny odbiór pomieszczeń. W przypadku małych i wąskich korytarzy czy zakamarków odpowiednie ich doświetlenie czyni przestrzeń przytulniejszą i wizualnie czystszą. Poza tym jasne, neutralne światło żarówek pozwala optycznie powiększyć wnętrze mieszkania. W okresie jesienno-zimowym oglądający lokum powinni mieć możliwość dokładnego obejrzenia stanu ścian czy podłóg. Spore znaczenie dla wrażenia, jakie mieszkanie zrobi na kupujących, ma również światło dzienne wpadające przez okna. Na czas wizyty czy sesji fotograficznej warto je odsłonić, aby wpuścić do środka nieco promieni słońca.