Reklama

Nowe rzeźby w Ogrodzie Branickich w Białymstoku

Dziś (20 grudnia) w Ogrodzie Branickich zostały ustawione kolejne rzeźby. Są to alegorie wiosennych znaków zodiaku: Barana, Byka i Bliźniąt. Tę trójkę uzupełnia rzeźba przedstawiająca żywioł Wody.

Ostatnia czwórka z całego cyklu puttów, umieszczona w parterze południowo-wschodnim ogrodów, dopełniła istniejącą ekspozycję znaków zodiaku i żywiołów. Od dziś w Ogrodzie Branickich można oglądać rzeźby 12 znaków i 4 żywiołów. Są one ustawione w układzie odpowiadającym czterem porom roku. Wszystkie rzeźby zostały wykonane w piaskowcu i – zgodnie z tradycją obiektu – pomalowane na biało.

 Pałac i Ogród Branickich to jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów w naszym mieście. Dbamy o jego wizerunek i jesteśmy z niego dumni – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Właśnie zakończyliśmy rekonstrukcję dekoracji rzeźbiarskiej w ogrodzie. Warto wybrać się na spacer i obejrzeć imponujące rzeźby znaków zodiaku i żywiołów.

Autorem rzeźb i postumentów, które dziś zostały ustawione w Ogrodzie Branickich, jest artysta-rzeźbiarz Grzegorz Kwapisiewicz z Suchedniowa. Koszt całego przedsięwzięcia, realizowanego w ciągu dwóch lat, to ok. 740 tys. zł.

Reklama

Źródło Urząd Miejski Białystok