Reklama

Nowe karetki dla Szpitala Powiatowego w Zambrowie

Marszałek podkreślał, że wsparcie tzw. szpitali niższego szczebla w mniejszych ośrodkach jest zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju kraju.

– Jako Zarząd Województwa Podlaskiego również wspieramy tę placówkę – czy to w ramach budżetu województwa, czy środków europejskich – mówił Artur Kosicki dodając, że przedsięwzięcie jest przykładem dobrej współpracy rządu z samorządem.

Jak przypomniał, na terenie szpitala trwa budowa nowego oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym i rehabilitacją. Inwestycję zasiliła dotacja z funduszy europejskich w ramach programu regionalnego w kwocie ponad 8 mln zł.

– Trzeba dbać o te mniejsze ośrodki zdrowia tak, żeby można było sprawnie funkcjonować w całym województwie – zaznaczył marszałek.

_Marszałek w tgrakcie udzielania wywiadu.

Szybciej i sprawniej

To pierwsze nowe ambulanse w historii zambrowskiego szpitala. Ich zakup usprawni funkcjonowanie placówki w zakresie przewozu pacjentów.

– Jako szpital mamy obowiązek zadbać o chorych, których musimy zawieźć do szpitala realizującego świadczenia, których u nas brakuje, ale też o pacjentów w ciężkim stanie, których przywozimy do nas – mówił Bogusław Dębski, dyrektor szpitala w Zambrowie.

Z kolei Krzysztof Jurgiel, Poseł do Parlamentu Europejskiego, zwrócił uwagę na znaczenie tej inwestycji w kontekście współpracy międzyszpitalnej.

– Wyposażenie szpitala w trzy nowe karetki zabezpieczy potrzeby nie tylko lokalnej społeczności, ale także mieszkańców powiatów ościennych – zaznaczył.

Fundusz skrojony na miarę potrzeb

Przekazane w środę ambulanse typu B są wyposażone m.in. w transportery noszy, krzesła kardiologiczne, respiratory, defibrylatory, ssaki, pompy infuzyjne, plecaki reanimacyjne, torby ratownicze i pediatryczne. Dwa z nich zostały całkowicie sfinansowane w ramach RFIL.

– Środki z tego programu miały ożywić działalność inwestycyjną samorządów i to się dokonuje – mówił wojewoda Bohdan Paszkowski.

Jak przypomniał, w pilotażowej edycji programu na potrzeby województwa podlaskiego przeznaczono przeszło 1,2 mld zł.

Kilkanaście osób na tle karetek.

Szpital Powiatowy w Zambrowie prowadzi działalność w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej, podstawowej opieki zdrowotnej i leczenia szpitalnego. Do tej pory placówka dysponowała jednym ambulansem ratowniczym.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama