Nowa skrzynia Mercedes Power-Shift

DaimlerChrysler stopniowo wprowadza na rynek nową generację zautomatyzowanych skrzyń przekładniowych do ciężarówek Mercedes-Benz Actros. Mercedes Power-Shift to jedna wspólna nazwa dla gamy nowych, niezsynchronizowanych, w pełni zautomatyzowanych, 12-stopniowych ręcznych skrzyń biegów (lub 16-stopniowych do zastosowań specjalnych), wyposażonych w rozbudowane sterowanie elektroniczne zawiadujące głównymi funkcjami, np. zmianą biegów i sprzęgłem, oraz w wiele nowych funkcji systemu sterowania.
Mercedes Power-Shift może przyczynić się do zwiększenia ładowności pojazdu i zmniejszenia zużycia paliwa na trasie. Ponadto, nowa skrzynia biegów wraz z elektronicznym sterowaniem pozwala na bardziej płynną, a jednocześnie szybszą zmianę przełożeń, a także ułatwia pracę kierowcy dzięki nowym, wyspecjalizowanym trybom pracy. Oznacza to, że skrzynia Mercedes Power-Shift przynosi korzyści nie tylko kierowcom, ale także firmom transportowym.
Jedną z największych zalet zautomatyzowanych skrzyń biegów, wprowadzonych przez Mercedesa ponad 20 lat temu, jest zredukowanie stopnia trudności związanego z prowadzeniem samochodu ciężarowego poprzez zmniejszenie ryzyka błędów kierowcy.Aby jeszcze bardziej usprawnić pracę kierowcy Actrosa podczas codziennych zadań drogowych, skrzynię Mercedes Power-Shift wyposażono w jeszcze więcej funkcji niż te dostępne w automatycznym systemie zmiany biegów Telligent. Należą do nich:
• Tryb EcoRoll (mniejsze zużycie paliwa)
• Tryb Power (więcej mocy)
• Tempomat ze zmienną histerezą
• Tryb manewrowania
• Tryb Rock-free (przeciwdziała ruchom kołyszącym)
• Bezpośrednia zmiana z biegu pierwszego na wsteczny
• Cztery biegi wsteczne
Nowe funkcje mają swój własny panel sterowania, a ich włączenie i wyłączenie sygnalizowane jest na wielofunkcyjnym wyświetlaczu.
autor: Bstok.pl
Źródło DaimlerChrysler

Reklama