Reklama

Nocne bieganie na nartach w Pietraszach

Miłośnicy biegania na nartach z Białegostoku i okolic mają powody do radości. W nowym sezonie zimowym trasa w lesie Pietrasze będzie czynna również w godzinach wieczornych. Właśnie zakończyła się budowa oświetlenia trasy, monitoringu oraz sieci wodociągowej, dzięki której naśnieżanie będzie łatwiejsze i szybsze.

To pierwsza w Polsce oświetlona trasa do narciarstwa biegowego. W uroczystym otwarciu tej inwestycji, zrealizowanej w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 32, uczestniczyli prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner i prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

– Mam nadzieję, że z tej trasy będą korzystać nie tylko sportowcy i uczniowie pobliskiej szkoły, ale też mieszkańcy Białegostoku – powiedział Tadeusz Truskolaski. – Inwestycja pozwoli także na organizowanie zawodów i różnych imprez, które z pewnością przyczynią się do popularyzowania narciarstwa biegowego.

Budowa trasy narciarskiej kosztowała Miasto 670 tys. zł, zaś do założenia monitoringu dołożył się Uczniowski Klub Sportowy „Hubal” Białystok. Obiekt został wyposażony w 10 kamer, z których podgląd znajduje się w Szkole Podstawowej nr 32 przy ul. Pietrasze. Przy trasie o długości 1200 metrów znajduje się 46 słupów oświetleniowych oraz pięć ujęć wody do podłączenia armatek do sztucznego naśnieżania. Dzięki temu całkowite naśnieżanie będzie trwało najwyżej 2-3 dni. Szerokość trasy w najwęższym punkcie wynosi 6 m.

Źródło Urząd Miasta Białystok