Reklama

Noc Muzeów z Podlaskim Muzeum w Białymstoku

Warsztaty dla dzieci i dorosłych, spacer historyczny i wernisaże – to tylko niektóre z atrakcji, jakie muzeum przygotowało w swoich siedzibach. W sobotę 13 maja od godziny 18.00 rusza Noc Muzeów. Wydarzenia odbędą się w białostockich oddziałach: Ratusza, Muzeum Historycznego, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ale również w Muzeum w Tykocinie, Muzeum Ikon w Supraślu czy Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim i potrwają do północy. Wstęp wolny.


Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1
godz. 18.00 – 00.00

Indywidualne zwiedzanie wystawy stałej oraz wystaw czasowych:

2023 ROK JERZEGO NOWOSIELSKIEGO W MUZEUM IKON W SUPRAŚLU
W 100. rocznicę urodzin prof. Jerzego Nowosielskiego Muzeum Ikon w Supraślu przygotowało wystawę, na której prezentowane są dzieła wypożyczone ze Zgromadzenia Sióstr Oblatek w Tyńcu. Aranżacja wystawy nawiązuje do kaplicy. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wyjątkowe prace autora: Krzyż ołtarzowy ze scenami pasji i zmartwychwstania, Ikona Matki Bożej Zwycięskiej oraz Tabernakulum. Uzupełnieniem wystawy są pochodzące z kolekcji prywatnej: Ikona Bożego Narodzenia; spisany ręką artysty porządek modlitw liturgicznych oraz Veraicon.

PASJA I ZMARTWYCHWSTANIE W TRADYCJI CHRZEŚCIJAŃSKIEGO WSCHODU I ZACHODU
Temat pasji i zmartwychwstania w sztuce obrazowany od wieków był wieloaspektowo w oparciu o kształtujące się prądy filozoficzne, religijne czy artystyczne. Celem wystawy jest zestawienie tematu w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu, omówienie języka ikonograficznego, którym posłużono się w oddaniu scen z Wielkiego Tygodnia i zmartwychwstania Chrystusa, na przykładzie prezentowanych zabytków. Obiekty eksponowane na wystawie ukazują artystyczne ujęcia męki i śmierci Chrystusa reprezentatywne dla wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. Poczynając od najstarszych zabytków na wystawie – medalionowych relikwiarzy (IX–XIII), poprzez różne formy krzyża, ikony, obrazy, płaskorzeźby datowane od XVI do początku XX w. Eksponaty pochodzą z: kolekcji prywatnych, Muzeum Sztuki w Łodzi (depozyty), Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum KUL, Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego, a także ze zbiorów własnych.

20.30 – PRELEKCJA „PASJA I ZMARTWYCHWSTANIE W IKONOGRAFII CHRZEŚCIJAŃSKIEGO WSCHODU I ZACHODU”
Liczba uczestników: 20 osób. Czas trwania: ok. 60 min. Informacje i obowiązkowe zapisy: 509 336 829.

od godz. 18.00 do projekcja filmu autorstwa Piotra Łozowika pt. ,,Śladami Mistrzów. Nowosielski na Podlasiu”

Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2
godz. 18.00 – 00.00

Indywidualne zwiedzanie Wielkiej Synagogi oraz wystawy stałej w Domu Talmudycznym:

TYKOCIN W NURCIE HISTORII
Wystawa stała w Domu Talmudycznym obejmuje dzieje Tykocina od późnego średniowiecza po drugą połowę XX wieku. Wstępem jest instalacja przypominająca o pierwotnym przeznaczeniu budynku, a zatem żydowskiej szkoły religijnej. Najstarsze obiekty na ekspozycji pochodzą z wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego, kolekcji Zygmunta Glogera przechowywanej w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Centralną częścią wystawy jest salon szlachecki, którego narracja związana jest z dziejami rodu Branickich herbu Gryf i zmianami, jakie za ich sprawą dokonały się w Tykocinie. Kolejne sale to Gabinet Glogerowski oraz salon malarski Zygmunta Bujnowskiego. Zwieńczeniem wystawy jest sala poświęcona burzliwym dziejom miasta w okresie II wojny światowej.

19.00 – SPACER HISTORYCZNY „PODRÓŻ ARTYSTYCZNA DO LAT 70-TYCH XX W. TYKOCINA Z RYSZARDEM ROGALĄ”
W 2021 r. Tykocin został wpisany na listę Poników Historii ze względu na zachowanie historycznego układu przestrzennego. Z tej okazji w ramach Nocy Muzeów zostanie wygłoszony wykład, architekta, Artysty – Ryszarda Rogali, wzbogacony elementami interaktywnymi w plenerze miasta Tykocina.

22.00 – WERNISAŻ WYSTAWY „Z TEKI ARTYSTYCZNEJ RYSZARDA ROGALI”
Ekspozycja prezentowana w Wielkiej Synagodze to zbiór ponad dwudziestu pięciu prac obrazujących Tykocin lat 70. Prace mają dużą wartość artystyczną i dokumentalną, gdyż obrazują układ przestrzenny miasta oraz zabytki dzisiaj już w wielu przypadkach nieobecne w krajobrazie miejskim.
Po otwarciu wystawy zapraszamy na oprowadzanie po ekspozycji przez Autora, Ryszarda Rogalę.

23.00 – OPROWADZANIA KURATORSKIE PO WYSTAWACH

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Ratusz, ul. Mickiewicza 45
godz. 18.00 – 00.00

Zapraszamy do bielskiego muzeum na Noc Muzeów pod hasłem PORCELANA, SZKIEŁKO I OKO

18.00 – OPROWADZANIA KURATORSKIE PO WYSTAWACH CZASOWYCH:

MALOWANE OBIEKTYWEM WIKTORA WOŁKOWA
Wystawa prezentuje bogaty dorobek znakomitego artysty fotografika Wiktora Wołkowa. Ekspozycja jest połączeniem klasycznych zdjęć z nowoczesną technologią. Została wzbogacona dźwiękiem i efektami wizualnymi.

PRZYSZEDŁ ZNACHOR DO APTEKI…ZIOŁOLECZNICTWO I APTEKARSTWO NA PODLASIU
Głównym motywem jest oryginalne wnętrze apteki z I poł. XX wieku, oddające atmosferę dawnych aptek. Wśród zabytków znajdują się liczne naczynia służące do przechowywania surowców i leków, puszki, naczynia ceramiczne opatrzone sygnaturą fabryki fajansu i porcelany w Chodzieży, szklane flaszki i słoiki ze szlifowanymi korkami. Część eksponatów pochodzi z przedwojennych aptek w Tykocinie, Wasilkowie i z Białegostoku.

KAWA CZY HERBATA. ARCHEOLOGICZNE ŚWIADECTWA KONSUMPCJI NAPOJÓW W DAWNYM GDAŃSKU
Co pili dawni gdańszczanie? Z czego pili, czyli jakich naczyń używali? Czy kultura picia zmieniła się istotnie na przestrzeni wieków? I jakie historie wiążą się ze spożywaniem napojów w dawnym Gdańsku? Na wystawie prezentujemy najróżniejsze naczynia do przechowywania, serwowania i konsumowania napojów: kawy oraz herbaty, ale także wody, czekolady, piwa, wina i wyrobów gorzelnianych.

19.00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWACH
Nocne „czatowanie” na wystawie ,,Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa” – grupa I
Poznacie nie tylko świat widziany oczami artysty, ale osobiście przekonacie się, jak wielkim wyzwaniem jest fotografia przyrodnicza. Przekonacie się również z jakich akcesoriów i trików korzystają fotograficy przyrody.
Zapraszamy na zwiedzanie w klimacie bezkrwawych łowów. Zapewniamy przy tym dreszczyk emocji.

19.30 – WARSZTATY DLA DOROSŁYCH (max. 15 osób, możliwość wcześniejszych zapisów)
Bielsk utrwalony – grupa I
Skoro Noc Muzeów, w dodatku z Wiktorem Wołkowem, to nie możecie wyjść od nas bez fotografii. Wykonamy ją podczas warsztatów, korzystając z jednej z najstarszych technik fotograficznych – cyjanotypii. Za temat posłużą archiwalne kadry Bielska sprzed stu lat, znajdujące się w muzealnych zbiorach! Stylowe, pełne artyzmu zdjęcia, które od początku do końca będą dziełem Waszych rąk, doskonale sprawdzą się jako dekoracja wnętrza.

19.30 – WARSZTATY DLA DZIECI (grupa max. 15 dzieci, możliwość wcześniejszych zapisów)
Od kakaowca do czekolady
Podczas zwiedzania wystawy ,,Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku”, dzieci poznają między innymi historię parzenia herbat czy przygotowywania czekolady oraz sposoby serwowania tych i innych napojów. W części praktycznej uczestnicy poznają sztukę ręcznego ozdabiania/malowania porcelany.

21.00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE
Nocne „czatowanie” na wystawie „Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa” – grupa II

21.30 – WARSZTATY DLA DOROSŁYCH (max. 15 osób, możliwość wcześniejszych zapisów)
Bielsk utrwalony – grupa II

22.00 oraz 23.00 – OPROWADZANIA KURATORSKIE PO WYSTAWACH

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Monika Pańko
fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama