Reklama

Noc Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

W tym roku to przede wszystkim nowa wystawa czasowa poświęcona naszym braciom mniejszym: 13 maja o godz. 19. we dworze z Bobry Wielkiej zostanie otwarta ekspozycja „Zwierzęta w estetyce ludowej”. Będzie to opowieść o tym, jak postrzegano zwierzęta na dawnej podlaskiej wsi, te gospodarskie, te żyjące dziko i te fantastyczne, stworzone w wyobraźni ludowych artystów. Po wernisażu na gości czeka potańcówka. Na ganku najokazalszego zabytku w Skansenie zagra kapela „Batareja”.


Na wystawie „Zwierzęta w estetyce ludowej” można będzie oglądać eksponaty z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej: stworzone przez twórców ludowych tkaniny, rzeźby, makatki, oleodruki, elementy pieczywa obrzędowego. Autorki Aleksandra Pluta i Monika Siemieniuk podzieliły je na trzy grupy.

Pierwsza, być może najważniejsza, to „Zwierzęta wokół nas”, poświęcona tym, bez których życie na wsi byłoby praktycznie niemożliwe, które były źródłem pożywienia, elementów odzieży czy wreszcie siły potrzebnej do uprawiania pól. Z nimi związane było życie codzienne, ale i odświętne – wiele obrzędów wiązało się z zapewnieniem zwierzętom gospodarskim bezpieczeństwa i zdrowia w czasach, gdy medycyna nie była tak zaawansowana i tak dostępna, jak dziś.

Druga grupa to „Zwierzęta fantastyczne i egzotyczne”, których próżno szukać w krajobrazie podlaskiej wsi. Rodziły się w wyobraźni twórców, nawet jeśli istniały naprawdę – jak pawie zdobiące malowane makatki, których autorzy raczej nie mieli okazji podziwiać tych pięknych ptaków w naturze. Niektóre z tych zwierząt w ogóle nie mają swoich odpowiedników w przyrodzie, na przykład „zwierza” – charakterystyczny motyw tradycyjnych tkanin dwuosnowowych z Janowa, wymyślony przez Adolfa Jaroszewicza, powtarzany przez kolejne pokolenia tkaczek.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama