Reklama

Noc Muzeów 2022 w BiałymstokuTegoroczna Noc Muzeów odbędzie się 14 maja. Miejskie placówki kultury oraz inne instytucje przygotowały liczne atrakcje – między innymi wystawy, warsztaty, koncerty, zajęcia interaktywne, spacery, opowieści, zwiedzanie z przewodnikiem, konkursy i zabawy dla najmłodszych. Mieszkańcy będą też mogli skorzystać z przejazdów autobusowych organizowanych przez Muzeum Wojska do Parku Militarnego na Węglowej oraz podziwiać panoramę miasta nocą.Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się 14 maja. Miejskie placówki kultury oraz inne instytucje przygotowały liczne atrakcje – między innymi wystawy, warsztaty, koncerty, zajęcia interaktywne, spacery, opowieści, zwiedzanie z przewodnikiem, konkursy i zabawy dla najmłodszych. Mieszkańcy będą też mogli skorzystać z przejazdów autobusowych organizowanych przez Muzeum Wojska do Parku Militarnego na Węglowej oraz podziwiać panoramę miasta nocą.

Noc Muzeów co roku przyciąga do białostockich muzeów, galerii i innych instytucji, tłumy mieszkańców Białegostoku. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 20 podmiotów – miejskie i wojewódzkie ośrodki kultury, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe. Zaplanowano mnóstwo interesujących wydarzeń.

– 14 maja to wyjątkowy dzień, wtedy odbędzie się Noc Muzeów. W tym roku nie zabraknie interesujących wydarzeń i atrakcji. Warto z nich skorzystać i spędzić sobotę aktywnie. Zapraszamy – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Na Noc Muzeów zapraszają między innymi Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria im. Sleńdzińskich, Galeria Arsenał, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru. Swoje propozycje przygotował także Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet w Białymstoku czy Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Tego wieczoru można będzie wybrać się do teatru przy ulicy K. Kalinowskiego i zwiedzić wraz z pracownikami pracowni plastycznej BTL Piwnicę Lalek, obejrzeć wystawy w BOK/CLZ lub wyruszyć w podróż do Parku Militarnego przy ulicy Węglowej 3. Mieszkańcy, którzy odwiedzą Galerię im. Sleńdzińskich w nowej lokalizacji przy Rynku Kościuszki 4, będą mogli wziąć udział np. w warsztatach „Wielobroczki” i stworzyć breloczki inspirowane wielobocznymi obrazami Ludomira Sleńdzińskiego, czy też w warsztatach „Gwiezdny pył” i stworzyć piaskowy obraz. Bogatą ofertę dla dzieci w różnym wieku przygotował BOK/CLZ przy ulicy Warszawskiej 19: gry, zabawy, zajęcia muzyczne. Natomiast do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej można się będzie wybrać na  potańcówkę. Mapping oraz premierę innowacyjnej formuły zwiedzania wystawy zaprezentuje Muzeum Pamięci Sybiru, a w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się na dużej scenie otwarta próba generalna przed widowiskiem taneczno-wokalnym „Broadway Dance Club”.

Uniwersytet Medyczny tradycyjnie zaprasza  zainteresowanych między innymi na opowieści o historii Pałacu Branickich, zwiedzanie dawnego apartamentu królewskiego czy koncerty „Renesansowe i barokowe tańce dworskie” i pieśni ukraińskich Mykoły Łysenki. Można też będzie zwiedzić piwnice Pałacu Branickich i  Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Ponadto – tradycyjnie już – będzie  możliwość zobaczenia XVIII-wiecznego zegara na bramie pałacowej.

Z kolei miłośników militariów powinna zainteresować oferta Muzeum Wojska. Na białostoczan przy ulicy J. Kilińskiego będzie czekała wystawa sprzętu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i wystawa motocykli z Harley-Davidson Podlasie Club. Będzie też możliwość przejazdu i zwiedzania nowo otwartego Parku Militarnego. Na fanów teatru czeka Akademia Teatralna, która przygotowała spektakl „Płuca/Lungs”.

W Noc Muzeów można będzie także wybrać się na wieżę kościoła św. Rocha przy ulicy ks. A. Abramowicza oraz na taras widokowy Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Odeskiej, aby obejrzeć panoramę naszego miasta nocą.

Zapraszamy do skorzystania z przygotowanych atrakcji. Szczegółowy program Nocy Muzeów jest dostępny w załączniku.

Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Cztery lata później stała się ona imprezą powszechną, biorą w niej udział miasta z całej Europy. Co roku w maju muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają na bezpłatne, nocne zwiedzanie.

Kamila Bogacewicz

 

Reklama