Reklama

Nie śpij, bo Cię przegłosują

Białystok włącza się w ogólnopolską akcję profrekwencyjną. Do wzięcia udziału w wyborach 15 października prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zachęcał dziś (15 września) wraz z prezydentami miast Unii Metropolii Polskich oraz prezydentową Jolantą Kwaśniewską, celebrytką Małgorzatą Rozenek-Majdan czy dziennikarzem Piotrem Kędzierskim.

Wybory to święto demokracji. Tego dnia decydujemy o tym, jak nasz kraj, ale także nasza najbliższa okolica będą rozwijały się przez kolejne 4 lata. Od wyniku wyborów zależy to, w jakiej szkole będą uczyły się nasze dzieci, z jakiego wsparcia będą mogli skorzystać najsłabsi, na jaką opiekę zdrowotną będziemy mogli liczyć, jakie podatki będziemy płacić i wiele innych aspektów naszej codzienności. Wybory to podstawowy przejaw sprawczości Polek i Polaków. Niech każdy z nas cieszy się wolnością wyboru. Ważne jest, żebyśmy nie przespali tego momentu, bo wybory to czas decyzji o kształcie państwa – od wartości po gospodarowanie pieniędzmi. Jeśli je prześpimy, to inni wybiorą za nas. Każdy głos się liczy, a wynik to suma indywidualnych wyborów.

– Białystok wraz z innymi miastami Unii Metropolii Polskich włącza się w kampanię profrekwencyjną pod hasłem „Nie śpij, bo Cię przegłosują” – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Udział w wyborach to nie tylko nasze prawo, ale też obowiązek. Od ich wyniku będzie zależała przyszłość Polski i każdego z nas.

– Chcę Polski uczciwej, sprawiedliwej, niepodzielonej na pół, wzajemnie respektującej się – mówiła prezydentowa Jolanta Kwaśniewska. – Chcę Polski uśmiechniętej. Idźmy na wybory! 15 październik to ważna data.

Podczas spotkania w Warszawie prezydenci miast UMP i zaproszeni goście odsłonili budzik, który odlicza czas, jaki pozostał do wyborów 15 października 2023 r.

Od pierwszych, częściowo wolnych, wyborów 4 czerwca 1989 roku minęły już ponad 34 lata, a Polska jest dziś zupełnie innym krajem. Jednak hasło im towarzyszące jest ciągle aktualne. Tak jak wtedy tak i dziś mówimy „Nie śpij, bo Cię przegłosują”.

Ogólnopolska odsłona kampanii, zapoczątkowanej w Gdańsku, wystartowała na miesiąc przed wyborami, czyli 15 września 2023 r. Jej cel to pobicie rekordu frekwencyjnego sprzed ponad 100 lat. W 1919 roku wyniosła ponad 70 proc. W niektórych okręgach przekraczała nawet 90 proc., a w żadnym z nich nie spadła poniżej 60 proc. W 1989 roku głosowało niewiele ponad 62 proc. obywatelek i obywateli. Potem było już tylko gorzej.

Urszula Boublej

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama