Narciarski trening

Reklama

Coraz więcej osób nie może doczekać się zimy, jazdy na nartach, snowboardzie i łyżwach. Niestety zapominany o wcześniejszym przygotowaniu fizycznym. Nieprzygotowanie do sezonu narciarskiego oczywiście nie musi, ale może zakończyć się kontuzją. Najczęściej urazom ulegają stawy kolanowe, a w szczególności więzadła poboczne i krzyżowe. W krajach alpejskich do tradycji należy tzw. gimnastyka narciarska czy programy „Fit na narty” proponowane w klubach fitness. Niektóre kluby fitness wprowadziły do swojej oferty specjalistyczne programy treningowe. Najczęściej jest to zestaw złożony z treningu siłowego i Cardin. Szczególny nacisk położony jest na ćwiczenia siłowe, wzmacniające mięśnie nóg, ale nie tyko. Specjalistyczny trening powinien zawierać ćwiczenia niemal na wszystkie główne grupy mięśniowe.

Prawidłowe przygotowanie do sezonu powinniśmy rozpocząć 2 miesiące wcześniej, natomiast minimalny czas przygotowań to 2-3 tygodnie. Wcześniejsze ćwiczenia pozwolą na zjazdy bez odczuwania bóli mięśniowych i oczywiście oddalą nas od ryzyka kontuzji. Oczywiście można również przygotować ciało bez uczęszczania do fitness klubu. Treningi mogą być połączeniem szybkiego marszu przeplatanego joggingiem – biegiem.

autor: Joanna Zapolska 
Jest doktorem nauk o kulturze fizycznej o specjalności fitness a także trenerem w fitness klubie Maniac Gym, wielokrotną Mistrzynią Polski w gimnastyce sportowej, Wicemistrzynią Świata w fitness i autorką programów telewizyjnych propagujących zdrowy styl życia.

www.zapolska.pl
www.maniacgym.pl

 

Reklama