Najsławniejsi fizycy i ich odkrycia
Fizyka jest jednym z przedmiotów pozwalającym zrozumieć otaczający nas świat. Czy znasz, najsławniejszych przedstawicieli tej dziedziny naukowej oraz ich niezwykłe odkrycia, które na zawsze zmieniły bieg historii? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj ten tekst.
Archimedes – najwybitniejszy fizyk starożytnej Grecji
Licealiści oraz uczniowie techników, otwierając swój podręcznik Fizyka 1, z pewnością nie zastanawiają się nad tym, że już w starożytnych czasach interesowano się tą dziedziną naukową. Osobą, która miała ogromny wpływ na rozwój fizyki w starożytnych czasach, był pochodzący z Syrakuz na Sycylii Archimedes.
Studiował w Aleksandrii i to właśnie tam zrodziła się jego dociekliwość w zgłębianiu praw fizyki. Archimedes opracował wzory na pole powierzchni i objętość walca i kuli. Poprawnie oszacował również wartość liczby π do dwóch miejsc po przecinku.
Jak głosi legenda, Archimedes podczas kąpieli w wannie odkrył, że ciało ludzkie wypiera tyle wody, ile ma objętości. W ten sposób powstało prawo Archimedesa, którego po dziś dzień uczą się licealiści.
Isaac Newton i prawo powszechnego ciążenia
Isaac Newton urodził się 4 stycznia 1643 w Wielkiej Brytanii. Już od najmłodszych lat dał się poznać jako ciekawy świata chłopiec – uczył się greki, łaciny, hebrajskiego, a także tworzył proste zabawki. Początkowo poświęcał się badaniom nad filozofią i językiem angielskim, dopiero z czasem skierował się w stronę nauk ścisłych.
Jak głosi legenda, gdy Isaac odpoczywał pod drzewem, spadło mu na głowę jabłko. To właśnie wtedy zaczął się zastanawiać, dlaczego owoc upada zawsze prosto na ziemię, a nie leci w bok lub w górę. Badacz stwierdził, że istnieje jakaś siła (nazwana później grawitacją), która je przyciąga. Po dłuższym zagłębieniu się w tę kwestię doszedł do wniosku, że ta siła sprawia również, że księżyc krąży wokół Ziemi.
W ten oto sposób Isaac Newton sformułował prawo powszechnego ciążenia (F=G(m1 m2) /r2), które stało się fundamentalnym narzędziem do zrozumienia dynamiki układu słonecznego i ruchów komet. Było również podstawą późniejszej teorii względności Alberta Einsteina.
Stephen Hawking i czarne dziury
Stephen Hawking to jeden z najwybitniejszych fizyków naszych czasów. Jest najbardziej znany ze swojej teorii, która mówi, że czarne dziury emitują promieniowanie (później zwane promieniowaniem Hawkinga. Hawking przedstawił także matematyczny dowód mówiący, że każda czarna dziura jest opisana przez trzy właściwości: masę, moment pędu i ładunek elektryczny.
Hawking badał również początki wszechświata, a dokładnie moment Wielkiego Wybuchu. Również jako jeden z pierwszych pokazał, w jaki sposób kwantowe fluktuacje przyczyniają się do zawiązywania galaktyk.
Celem naukowca było również przybliżenie osobom, takim jak my współczesnych dokonań z zakresu fizyki i astronomii. Hawkings napisał książkę „Krótka historia czasu”, która została sprzedana w ponad 9 mln egzemplarzy.
Michael Faraday – fizyk samouk
Choć pochodził z bardzo biednej rodziny Michael Faraday (1791–1867) został jednym z najznamienitszych odkrywców w dziejach ludzkości. Jego rodziców nie stać było na posłanie małego Michaela do szkoły wyższej. W wieku 13 lat chłopiec musiał iść do pracy introligatorskiej, to nie przeszkodziło uczyć się na własną rękę.
Michael Faraday stoi za ważnymi odkryciami w dziedzinie elektromagnetyzmu i elektrochemii. To właśnie ten człowiek odkrył cząsteczkę węglowodoru, czy benzen. Sformułował równie popularne prawo indukcji elektromagnetycznej, znane również jako Prawo Faradaya, które mówi, że „Siła elektromotoryczna indukcji powstająca w obwodzie zamkniętym równa jest szybkości zmiany strumienia indukcji magnetycznej przenikającej powierzchnię rozpiętą na tym obwodzie, wziętej ze znakiem minus.”
Nie sposób wymienić wszystkich sławnych fizyków, którzy przyczynili się do rozwoju nauki. To właśnie dzięki nim staliśmy się rozwiniętą cywilizacją, która lata w kosmos, buduje gigantyczne wieżowce oraz poznaje zasady panujące we wszechświecie.
Artykuł sponsorowany