Reklama

Najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce

W Polsce znajduje się mnóstwo szlaków rowerowych, dzięki którym można zobaczyć nasz kraj od morza, aż po same góry z perspektywy dwóch kółek. Które trasy są najciekawsze? Decyzją internautów, którzy oddali swój głos w ankiecie dla Dadelo.pl., w zestawieniu znalazły się Green Velo, Wiślana Trasa Rowerowa, Blue Velo, Szlak Orlich Gniazd oraz R10. Co znajdziemy w województwie podlaskim?

Jeżeli rowerem przez Podlasie to tylko szlakiem Green Velo. To najbardziej spektakularna trasa liczy blisko 2000 kilometrów i rozciąga się na obszarze pięciu województw, z czego 592 kilometry przebiegają właśnie przez Podlaskie. Rowerzyści mają do dyspozycji bezpieczne drogi o niskim natężeniu ruchu pojazdów, które można swobodnie pokonać rowerem nie tylko trekkingowym, ale również MTB czy nawet gravelem. W podróż można zabrać też swoje dziecko, by wspólnie zobaczyć wszystko to, co charakterystyczne dla tego regionu i przekonać się, że tutaj natura narzuca życiu rytm.

Trasa Green Velo obejmuje liczne atrakcje turystyczne, których nie sposób pominąć. Dwa Parki Narodowe – Białowieski i Biebrzański to „zielone serca” Podlasia. W szczególności ten pierwszy, znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Żyje tam największa na świecie populacja wolnego żubra, więc można zobaczyć to zwierzę w jego naturalnym otoczeniu. Oprócz parków narodowych na szlaku Green Velo znajdują się podlaskie miasta i miasteczka. Wśród nich Tykocin, gdzie można obejrzeć zamek królewski z XV wieku, Wielką Synagogę czy Muzeum Kultury Żydowskiej.

Będąc na Podlasiu warto zwiedzić stolicę województwa – Białegostoku z Rynkiem Kościuszki. Miasto słynie miedzy innymi z barokowego Pałacu Branickich, otoczonego przepięknym parkiem czy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Białystok to miasto wielokulturowe i wielonarodowościowe, a jego mieszkańcy są wielu wyznań. Dzięki temu na jego terenie znajdują się Bazylika Archikatedralna WNMP, Cerkiew Świętego Ducha oraz Sobór św. Mikołaja. Na trasie Green Velo nieopodal stolicy województwa, warto obejrzeć Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu. To jeden z pięciu, męskich klasztorów prawosławnych na terenie Polski.

Na wiodącym przez Podlasie odcinku szklaku Green Velo można zatrzymać się na odpoczynek w Suwałkach, Augustowie, Goniądzu, Białymstoku czy Hajnówce. Rowerzyści lubiący zamienić łóżko na śpiwór, znajdą miejsce na nocleg na polach namiotowych zlokalizowanych w Augustowie, we wsi Bryzgiel, w Goniądzu, Kopytkowie i Królowym Moście.

Jeżeli chcemy wyruszyć rowerem poza województwo podlaskie, warto nadal podróżować szlakiem Green Velo, np. na Warmię i Mazury lub na południe na Lubelszczyznę, na ziemię świętokrzyską lub Podkarpacie.

Inne trasy rowerowe w Polsce, warte zobaczenia?

W rankingu przygotowanym przez Dadelo.pl znalazła się też Wiślana Trasa Rowerowa, która jak sama nazwa wskazuje biegnie wzdłuż rzeki póki co przez województwa: kujawsko-pomorskie, śląskie i małopolskie.

Nieco łatwiejsza i krótsza jest trasa Blue Velo w województwie zachodniopomorskim, która jak na razie ma dokładnie 46,5 kilometra długości i biegnie z Gryfina do Trzcińska Zdroju. Docelowo ma liczyć 1000 kilometrów.

Warty zobaczenia jest na pewno też Szlak Orlich Gniazd, który w 2012 roku zdobył tytuł najlepszego produktu turystycznego w kraju. Trasa obejmuje dwa województwa: śląskie i małopolskie i liczy niemal 186 kilometrów. Z racji tego, że nie jest to trasa łatwa, najlepiej pokonać ją rowerem MTB , ewentualnie gravelem z uwagi na piaszczyste odcinki.

Jak połączyć pasję do pedałowania i wypoczynek nad morzem? Najlepiej jadąc rowerem trasą R10 wzdłuż linii brzegowej Bałtyku ze Świnoujścia na Hel. Dzięki temu można zwiedzić liczne latarnie, ale też dwa Parki Narodowe: Słowiński i Woliński. Szlak nie jest wymagający, ale liczy sporo kilometrów, bo aż 588.

Polskę można przejechać rowerem wzdłuż i w szerz. Liczą się tylko chęci. Więcej informacji na temat tras rowerowych w Polsce można znaleźć w artykule: Najlepsze szlaki rowerowe – na dwóch kółkach przez Polskę.