Najbardziej nietypowe dworce kolejowe w Polsce

W Polsce znajdziemy obecnie ponad 2,5 tysiąca dworców kolejowych. Każdy z nich charakteryzuje się typową dla siebie architekturą i cechami, które mogą przykuwać wzrok podróżnych. Wiele z nich oferuje obecnie znacznie więcej niż tylko możliwość zakupu biletu czy schronienia się przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Które z nich są najbardziej nietypowe? Podpowiadamy!

Dworzec kolejowy Przemyśl Główny – perełka na mapie obiektów kolejowych w Polsce

Nasze zestawienie rozpoczniemy od dworca kolejowego Przemyśl Główny. Obiekt został oddany do użytku w 1860 roku, a już w 1895 roku przeprowadzona została jego pierwsza modernizacja, wykonana w stylu neobarokowym. Przez lata swojego działania był kilkukrotnie remontowany. Co jednak wyróżnia dworzec w Przemyślu? Są to liczne dzieła sztuki, zdobione plafony i ściany obiektu. Mowa tu m.in. o panoramach Mariana Stroińskiego, działach Jana Talagi czy Feliksa Wygrzywalskiego.

Stacja kolejowa Uherce Mineralne – nietypowe wskrzeszenie historycznej linii kolejowej

Budynek zbudowanej w 1872 roku stacji Uherce Mineralne przez ostatnich kilkanaście lat świecił pustkami – wszystko przez zmiany związane z usunięciem połączeń do Ustrzyk Dolnych i dalej na Ukrainę. Zmieniło się to w 2015 roku, kiedy to Janusz Demkowicz we współpracy m.in. z Polskimi Liniami Kolejowymi, Gminą Olszanica i Urzędem Transportu Kolejowego otworzył Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, czyli wypożyczalnię drezyn rowerowych, którymi możemy podróżować po historycznej trasie kolejowej nr 108, łączącej Zagórz z Krościenkiem. Kilka lat później nieopodal uruchomiono kolejne atrakcje turystyczne, w tym „Chatkę Wariatkę”, czyli jedyny dom na dachu w Bieszczadach.

Łódź Fabryczna – nowoczesność połączona z klasyką

Dworzec kolejowy Łódź Fabryczna w swojej obecnej formie został oddany do użytku w 2016 roku. Jego nowoczesna architektura, nawiązująca do największych terminali kolejowych na świecie, jest naprawdę ciekawa. We wnętrzu tego obiektu znajdziemy m.in. kasy biletowe czy tablice wyświetlające rozkład jazdy PKP. Co jednak zasługuje na szczególną uwagę to wschodnia część hali, gdzie wiernie odtworzono elewacje zewnętrzne dawnego dworca kolejowego Łódź Fabryczna.

Reklama

Dworzec kolejowy w Rumi – jedyny taki obiekt w Polsce, łączący w sobie funkcję stacji kolejowej i centrum kulturowego

Do niedawna dworzec kolejowy w Rumi nie wyróżniał się na tle innych obiektów kolejowych w naszym kraju. W 2014 roku przeprowadzono tutaj gruntowny remont, obejmujący m.in. wymianę posadzek, podłóg, drzwi i dostosowanie pod potrzeby osób niepełnosprawnych. Co jednak ważniejsze, wygospodarowano tutaj przestrzeń na utworzenie „Stacji Kultury”, czyli miejsca, gdzie mieszkańcy mogą skorzystać z biblioteki, pracowni fotograficznej czy różnorodnych zająć i warsztatów. „Stacja Kultury” zdobyła prestiżową nagrodę dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotek – Library Interior Design Awards. Ponadto obiekt zajął pierwsze miejsce w VII edycji plebiscytu Polska Architektura XXL i wiele innych wyróżnień.

Dworzec kolejowy w Malborku – piękny kompleks kolejowy, zbudowany w stylu neogotyckim

Dworzec kolejowy w Malborku to niewątpliwie jeden z najbardziej nietypowych dworców w Polsce. Jego architektura nawiązuje do stylu neogotyckiego, a wykorzystane podczas budowy cegła glazurowana i licówka dodają uroku i kunsztu budowli. W hali głównej dworca zobaczymy herby miast pruskich, w tym Gdańska, Królewca, Elbląga czy Berlina. Na terenie całego kompleksu kolejowego w Malborku znajdziemy także piękną wieżę wodną i lokomotywownie.

Dworzec kolejowy w Gdańsku – perła niderlandzkiego neorenesansu

Zespół dworca kolejowego w Gdańsku powstawał w latach 1894-1900. Budynki zostały zaprojektowane w stylu neorenesansu niderlandzkiego. To jeden z najbardziej reprezentacyjnych obiektów w mieście, który w 2023 roku przeszedł gruntowny remont.

Co ciekawe, gdański dworzec stał się inspiracją dla… japońskiego biznesmena. W 1984 roku w mieście Imari na wyspie Kiusiu powstał bliźniaczy budynek, który pełni funkcję pałacu ślubów.

Reklama