Reklama

Nagrody marszałka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

110 tys. zł zostanie rozdysponowanych wśród jedenastu osób i podmiotów z regionu za sezon artystyczny 2022/2023. Nagroda dla każdego z wyróżnionych wyniesie 10 tys. zł. Decyzję w tej sprawie zarząd województwa podjął na posiedzeniu w środę, 15 listopada.


– Te nagrody, to wyraz uznania podlaskiego samorządu, nasz sposób na uhonorowanie i podziękowanie tym twórcom, którzy przyczyniają się do rozwoju i ochrony kultury naszego regionu – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Tegoroczni laureaci to:

  1. Alina Niegierewicz – za całokształt działalności artystycznej. Inicjatorka i uczestniczka wielu różnych festiwali, koncertów i imprez cyklicznych o charakterze wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Od 20 lat kieruje męskim chórem „Kuranty”.
  2. Uladzimir Arlou – za całokształt dokonań w dziedzinie prozy i poezji. Jeden z najbardziej znanych i popularnych współczesnych pisarzy białoruskich. Historyk, autor kilkudziesięciu książek prozy beletrystycznej i dokumentalnej, poezji i esejów.
  3. Kapela Kurpiowska – za całokształt działalności artystycznej. Kapela Kurpiowska od ponad 40 lat związana jest z upowszechnianiem kultury kurpiowskiej w województwie podlaskim, w Polsce i zagranicą. W jej repertuarze są pieśni i tańce regionu kurpiowskiego (polki, oberki, okrąglaki i wiele innych) oraz przyśpiewki weselne i biesiadne z różnych regionów kraju.

4.Oskar Lasota – za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Kandydat ma na swoim koncie szereg znaczących artystycznych i naukowych przedsięwzięć. Większość działań artystycznych takich jak: budowanie roli do filmów, spektakli i preformersów, tworzenie autorskich spektakli.

  1. Damian Balcer – za całokształt działalności artystycznej. Śpiewak i animator folkloru muzycznego północnej Suwalszczyzny – tradycji folklorystycznej i dawnego trójstyku granic polskiej, litewskiej i pruskiej. Od 2016 r. prowadzi społecznie Zespół Pieśni Ludowej Szuwarki przy świetlicy gminnej w Wiżajnach.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama