Reklama

Nagrody i Medale Zygmunta Glogera wręczone

Współorganizatorem konkursu glogerowskiego jest Narodowe Centrum Kultury.

– Jest kilka czynników, które decydują, że to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Jeden z nich to wspaniała, wieloletnia tradycja bardzo zbieżna z naszymi działaniami pielęgnowania wspólnot lokalnych i dziedzictwa regionalnego. Kolejne to odkrywanie nowych form troski o kulturową tożsamość, co pozwala nie tylko trwać, ale też odkrywać nowe zjawiska, a wreszcie – łączenie wśród laureatów badaczy oraz twórców – tłumaczył Michał Rydzewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, który wraz z Ludwikiem Malinowskim wręczał nagrody laureatom.

Główny laur Kapituła postanowiła przyznać profesor Kalinie Bahnevej. To literaturoznawczyni i tłumaczka literatury polskiej na język bułgarski. Jej zainteresowania badawcze obejmują między innymi recepcję literatury polskiej w Bułgarii, problematykę przekładoznawczą, historię literatury polskiej. Autorka licznych prac z zakresu komparatystyki słowiańskiej i historii literatury. „Gorliwa pośredniczka między dwiema kulturami narodowymi” – jak podkreślili członkowie Kapituły. 

– Nagroda to wspaniała przyczyna, żeby wrócić do Polski po pięciu długich i trudnych latach nieobecności. Brakowało mi Polski i bardzo tęskniłam za drugą moją ojczyzną – przejmująco zabrzmiały refleksje Kalina Bahnevej wspominającej obrazy, dźwięki, uczucia przywodzącej jej na myśl Polskę.

Wśród laureatów znalazła się większa niż w poprzednich edycjach grupa związana z województwem podlaskim. Wyróżnienie honorowe odebrała Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej; wyróżnienie – dr Krzysztof Skłodowski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach; nagrodę III stopnia – dr hab. Krzysztof Sychowicz, historyk białostockiego IPN i Akademii Nauk Stosowanych w Łomży; nagrodę II stopnia – Karolina Cicha, pochodząca ze Stelmachowa kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka, znana m.in. z muzycznych poszukiwań w kulturach mniejszości.

Oprawę artystyczną gali stanowił koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej prezentującego warszawskie tradycje muzyczne.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

 

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama