Reklama

Nagroda dla Muzeum Pamięci SybiruDziałalność Muzeum Pamięci Sybiru została nagrodzona Podlaską Marką w kategorii Społeczeństwo. Nagrodę odebrał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.Działalność Muzeum Pamięci Sybiru została nagrodzona Podlaską Marką w kategorii Społeczeństwo. Nagrodę odebrał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

O tytuł Podlaskiej Marki 2021 walczyło 30 inicjatyw, produktów i wydarzeń regionalnych. W każdej z dziesięciu kategorii było trzech nominowanych. Była to już 18. edycja plebiscytu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. W kategorii Społeczeństwo wygrało Miasto Białystok, które zgłosiło do konkursu działalność Muzeum Pamięci Sybiru. Prezydent miasta przypomniał, że muzeum jest placówką nową, ważną, z humanitarnym przesłaniem, co jest istotne w kontekście wojny w Ukrainie.

– Trzeba dbać o swoje dziedzictwo kulturowe, dziedzictwo historyczne, ale również dbać o sprawy humanitarne, o człowieczeństwo i przypominać, że to człowiek jest najważniejszy, człowiek człowiekowi powinien być przyjacielem, a nie wilkiem. Nasze przesłanie to pokój i miłość bliźniego – powiedział w trakcie gali prezydent Tadeusz Truskolaski.

Muzeum Pamięci Sybiru zostało otwarte – z udziałem prezydenta RP – 17 września 2021 r. Placówka mieści się w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych przy ulicy Węglowej 1. Obok znajdują się tory kolejowe, którymi w latach 40-tych odjeżdżały transporty z mieszkańcami Białegostoku i regionu na Sybir. Jest to budynek 4-kondygnacyjny o powierzchni ponad 6 tysięcy m2. Na ponad 2 tysiącach m2 powierzchni wystawienniczej znajduje się 159 gablot, 29 projektorów i 95 urządzeń audio, 9 kiosków multimedialnych, 99 symbolicznych steli, 63 panele tekstowe i 356 tabliczek z opisami. Przygotowano też multimedia, w tym ponad 100 minut nagrań dźwiękowych i blisko 20 minut filmów.

Jest to jedyne muzeum w kraju opowiadające historię polskiej obecności na Sybirze – od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Syberię i do Kazachstanu. Przedstawione w muzeum dzieje Sybiru i Kresów są nierozerwalnie splecione z losem milionów Polaków.

Kamila Bogacewicz

Reklama

Reklama