Reklama

Na początek podejmiemy Piasta

Już w sobotę 16.lipca Jagiellonia Białystok przystąpi do zmagań w sezonie 2022/2023 PKO BP Ekstraklasy. Pierwszym rywalem Żółto-Czerwonych w nadchodzącej kampanii będzie Piast Gliwice Co trzeba wiedzieć o naszych rywalach?

Historia Piasta sięga 1945 roku. Gliwiczanie do najwyższej klasy rozgrywkowej awansowali w 2008 roku po 63 latach istnienia.  

 W sezonie 2015/2016, będąc przez większą część rozgrywek liderem, gliwiczanie zajęli ostatecznie drugie miejsce, ustępując jedynie Legii Warszawa i po raz kolejny zagrali w europejskich pucharach.

Największy sukces w swojej historii Piast odniósł w sezonie 2018/2019. Był to sukces nieoczekiwany, ponieważ, szczególnie po rundzie jesiennej, po której Piast tracił do prowadzącej Lechii Gdańsk dziewięć punktów, mało kto się spodziewał, że zespół Waldemara Fornalika zaliczy tak fantastyczną wiosnę, w której nie tylko dogoni, ale i wyprzedzi wszystkich rywali w walce o mistrzostwo Polski. Gliwiczanie wygrali 13 z 17 meczów, dzięki czemu mogli cieszyć się ze zdobycia tytułu.

Sytuacja drużyny

Poprzedni sezon PKO BP Ekstraklasy Piast Gliwice zakończył na 5. miejscu w tabeli z dorobkiem 54 punktów i stratą trzech „oczek” do miejsca premiowanego grą w Europie. W rozgrywkach Fortuna Pucharu Polski gliwiczanie dotarli do 1/8 finału, gdzie odpadli, po konkursie rzutów karnych, z Górnikiem Zabrze.  

Trenerem naszych sobotnich rywali jest dobrze znany wszystkim sympatykom piłki nożnej w Polsce Waldemar Fronalik. Szkoleniowiec mistrzów Polski z sezonu 2018/2019 jest jednym z najbardziej doświadczonych trenerów pracujących obecnie w PKO BP Ekstraklasie. Przed podjęciem pracy w Gliwicach były selekcjoner reprezentacji Polski największe sukcesy świętował z Ruchem Chorzów, z którym dwukrotnie meldował się na ligowym podium oraz, również dwa razy, w finale Pucharu Polski. W żadnym z tych przypadków nie udawało mu się zdobyć głównego trofeum, jakim jest mistrzostwo Polski. Tę „niemoc” Fornalik przerwał dopiero w Gliwicach.

Zespół z Gliwic jest dowodzony przez trenera Waldemara Fornalika już od blisko pięciu lat.  

Gwiazda rywali – Damian Kądzior

Damian Kądzior to piłkarz doskonale znany wszystkim sympatykom Jagiellonii. Urodził się 16 czerwca 1992 roku w Białymstoku. Jest wychowankiem „Dumy Podlasia”, w barwach której stawiał pierwsze kroki w seniorskiej piłce. Podczas ponad czteroletniego kontraktu z Jagą mierzący 174 cm skrzydłowy był trzykrotnie wypożyczany – do Motoru Lublin, Dolcanu Ząbki oraz Wigier Suwałki. To właśnie z ostatnią z wymienionych ekip związał się na stałe po definitywnym rozstaniu z Jagiellonią. W Suwałkach spędził rok, w trakcie którego pokazał się ze świetnej strony na pierwszoligowych boiskach, dzięki czemu zwrócił na siebie uwagę ekstraklasowych ekip. Ostatecznie związał się umową z Górnikiem Zabrze.

W barwach Piasta, wystąpił w 33 meczach PKO BP Ekstraklasy (sześć goli, osiem asyst) oraz trzech spotkaniach Fortuna Pucharu Polski (jedna bramka).

W reprezentacji Polski Damian Kądzior rozegrał sześć spotkań, w których strzelił jednego gola. Debiutował 11 września 2018 roku w towarzyskim starciu z Irlandią.  

Początek spotkania o godz. 17:30 na Stadionie Miejskim przy Słonecznej

Info i zdjęcie: jagiellonia.pl

Artykuł Na początek podejmiemy Piasta pochodzi z serwisu Podlaski Sport.

Reklama