Reklama

Na co patrzeć, biorąc kredyt w banku?

Polacy chętnie zaciągają kredyty bankowe, mogąc przeznaczyć je na dowolny cel. Aby jednak taka forma wsparcia finansowego była korzystna, warto porównać dostępne oferty. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Statystyki pokazują, że nawet co czwarty Polak ma na swoim koncie finansowe zobowiązanie. Dla wielu osób jest to poważne obciążenie, ponieważ wysokość raty nie została dostosowana do ich potrzeb. Zwykle jest to skutkiem nieprzemyślanego wyboru i podjęcia decyzji pod wpływem chwili. Tymczasem wystarczyłoby zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Czynniki wpływające na opłacalność kredytu gotówkowego

Kredyt kredytowi nierówny, o czym można przekonać się, wchodząc na stronę https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/. Warto zatem poświęcić kilka chwil na porównanie dostępnych ofert, uwzględniając kilka istotnych czynników.

  • RRSO

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to parametr znacznie bardziej miarodajny w kontekście kosztów zobowiązania w porównaniu z oprocentowaniem. Uwzględnia bowiem nie tylko odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe.

Najczęściej jest tak, że im niższe RRSO, tym niższa całkowita kwota do spłaty – w przypadku rat równych.

  • Okres kredytowania

Czas trwania umowy kredytowej wpływa m.in. na wysokość miesięcznej raty oraz całkowitą kwotę do spłaty. Im okres kredytowania dłuższy, tym niższa rata, ale jednocześnie wyższa kwota zobowiązania do uregulowania.

  • Konieczność założenia rachunku bankowego

Niektóre banki wymagają założenia rachunku osobistego. Wszystkie konta są zgodne ze standardem IBAN, w efekcie czego stosowane są do wysyłania i odbierania przelewów międzynarodowych (więcej o tym przeczytasz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/standard-iban/).

W wymogu założenia rachunku nie ma nic złego, jednak trzeba wziąć pod uwagę opłaty związane z kontem. Dobrze, jeśli bank nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, za wypłatę środków z bankomatów, za przelewy. W przeciwnym razie całkowity koszt kredytu jest finalnie wyższy niż wynika to z kalkulacji.

  • Wymagane formalności

Kredyty gotówkowe przyznawane są w oparciu o zróżnicowane procedury – w zależności od konkretnego banku. Warto zatem sprawdzić, która instytucja ma najmniejsze wymagania, np. nie ma konieczności przedstawiania zaświadczenia o dochodach czy o zatrudnieniu.

Pamiętaj, że im więcej parametrów porównasz, tym większa szansa na zaciągnięcie dobrze dopasowanego kredytu i jego spłatę w terminie.

Reklama