Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy dla firm?

Polskie banki mają bardzo szeroką ofertę produktów finansowych dla przedsiębiorstw, począwszy od kredytów o uniwersalnym zastosowaniu, po rozwiązania bardziej niszowe, które sprawdzą się w wąskiej gamie sytuacji. Kredyty gotówkowe dla firm, to produkty finansowe bardzo chętnie wybierane przez wielu polskich przedsiębiorców. Jeśli jednak ktoś dopiero zaczyna przygodę z własną działalnością, może zastanawiać się, na co dokładnie można przeznaczyć pozyskane w ten sposób środki (a na co niekoniecznie). Wyjaśniamy!

Kredyt gotówkowy dla firm – zastosowanie

Kredyt gotówkowy dla firm, o którym można sporo dowiedzieć się także tutaj: https://splatapozyczek.pl/kredyt-gotowkowy-dla-firm/, nie jest z zasady kredytem celowym. W praktyce oznacza to, że bank nie będzie egzekwował wykorzystania środków w określony sposób (w przeciwieństwie do np. kredytu inwestycyjnego, w przypadku którego przyznane fundusze można spożytkować tylko na realizację ściśle określonej inwestycji).

Firma nie musi przedstawiać kredytodawcy faktur czy wyciągów z konta bankowego. Jedyny kluczowy warunek jest taki, że wydatki muszą być związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a więc nie można zaciągnąć kredytu gotówkowego dla firm np. na sfinansowanie wakacji właściciela przedsiębiorstwa.

W praktyce więc kredyt gotówkowy dla firm to elastyczne narzędzie finansowe, które może być zastosowane w różnych celach. Między innymi można go wykorzystać do utrzymania płynności finansowej w okresach, gdy wpływy są niższe od wydatków. Dzięki temu przedsiębiorstwo może opłacić bieżące zobowiązania, takie jak wynagrodzenia pracowników, podatki czy rachunki. 

Często jest on zaciągany w tym celu przez firmy działające sezonowo, które potrzebują dodatkowych środków na zakup towarów czy materiałów przed rozpoczęciem sezonu sprzedaży. W ten sposób przedsiębiorstwo może przygotować się na okres wzmożonej działalności.

Poza tym kredyt gotówkowy może być wykorzystany na przykład na finansowanie szkoleń czy kursów dla pracowników, co może wpłynąć na poprawę ich kompetencji oraz jakości pracy, a tym samym na rozwój przedsiębiorstwa. To tylko kilka przykładów – w praktyce możliwości są niemal nieskończone.

Jakie firmy mogą otrzymać kredyt gotówkowy?

Wiemy już, że kredyt gotówkowy jest tak elastycznym zobowiązaniem, że sprawdzi się w bardzo wielu branżach i sytuacjach. Pojawia się jednak pytanie, czy zawsze zaciągnięcie go będzie możliwe. Jak łatwo się domyślić, nawet w przypadku kredytu gotówkowego uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej wymaga spełnienia pewnych warunków postawionych przez bank.

Między innymi potencjalny kredytodawca może wymagać określonego stażu działalności – często próg to 12 lub 18 miesięcy. Zdarza się, że wymaganie to może zostać złagodzone (np. do 6 miesięcy) w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą rachunek firmowy w banku, który ma udzielić kredytu.

Poza tym konieczne jest, aby firma znajdowała się w dobrej sytuacji finansowej, oznaczającej duże szanse na terminową spłatę zobowiązania. To, jak wysokie dochody będą wymagane, zależy w dużej mierze od kwoty kredytu. W związku z tym nawet stosunkowo małe firmy mogą liczyć na kredyt, przy czym nie otrzymają tak wysokiej kwoty, jak wielkie korporacje.

Kolejny często spotykany wymóg dotyczy historii kredytowej. Bank sprawdzi, czy przedsiębiorstwo nie znajduje się na którejś z list dłużników, jako że opóźnienia w spłacie dotychczasowych zobowiązań są postrzegane jako sygnał, iż udzielenie kredytu danej firmie będzie wiązało się z dużym ryzykiem.