Muzeum w Drozdowie odzyskuje blask
– To wielkie i piękne przedsięwzięcie. Z punktu widzenia kulturowego i turystycznego placówka w Drozdowie ma dla Ziemi Łomżyńskiej, a także naszego województwa, wartość bezcenną. Będzie to unikalne miejsce spotkań z historią, nauką, wielkimi postaciami polskiej polityki, kultury i gospodarki, dawną szlachtą i ziemiaństwem, muzyką i plastyką, ale także z ziołami, fauną i florą Doliny Narwi, edukacji przyrodniczej. To połączenie jest znakomitym i unikalnym pomysłem – mówił Jacek Piorunek.
Zadeklarował pełne wsparcie samorządu województwa podlaskiego dla powstawania muzeum w odnowionym kształcie i w tworzeniu przyszłych ekspozycji.
– Zapraszam panią dyrektor Ewę Sznejder ze współpracownikami do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego na rozmowę o możliwościach pozyskania funduszy na dokończenie prac remontowych i tworzenia pawilonu przyrodniczego. A także do naszych instytucji kultury, które mogłyby swoimi zbiorami wesprzeć np. urządzenie wnętrz szlacheckiego dworku – dodał Jacek Piorunek.
Jak przypomniał starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie to Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego. Do drugiej wojny światowej dwór, w którym się mieści, był rodową siedzibą Lutosławskich, rodziny o niezwykłych zasługach i dorobku w historii regionu i kraju. Kilka ostatnich miesięcy swego życia na przełomie 1938 i 1939 roku spędził tam pod opieką Marii z Lutosławskich i Mieczysława Niklewiczów architekt odzyskania przez Polskę niepodległości Roman Dmowski, który też w Drozdowie zmarł.
Po wojnie, przez wiele lat placówka w zabytkowym dworze przekształcona została w Muzeum Przyrody.
Źródło: Urząd Marszałkowski