Reklama

Muzeum Podlaskie. Twórczość Józefa Charytona w dwóch odsłonach

To „Podlaskie pejzaże i sceny rodzajowe” w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim oraz „Tykocińskie portrety” w Wielkiej Synagodze w Tykocinie – obie wystawy przygotowano w związku ze 115. rocznicą urodzonego w Podlaskiem znakomitego artysty.


Wernisaż wystawy Podlaskie Pejzaże i Sceny Rodzajowe. W 115. Rocznicę Urodzin Artysty odbędzie się 8 lutego o godz. 12. w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim (ul. Adama Mickiewicza 45). Kuratorem wystawy jest Ewa Rogalewska

Natomiast 11 lutego o godz. 14.30 zaprasza Wielka Synagoga w Tykocinie (ul. Kozia 2) na otwarcie ekspozycji Tykocińskie portrety. W 115. Rocznicę Urodzin Artysty.

W 2024 roku obchodzimy 115. rocznicę urodzin Józefa Charytona (1909–1975). Malarz, urodzony w Krupicach pod Siemiatyczami, w wielodzietnej rodzinie katolickiej, mieszkał przed II wojną światową w Wysokim Litewskim. Ukończył gimnazjum w Brześciu, a następnie rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarskich w Warszawie; studiował także w Krakowie na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP w pracowni Władysława Jarockiego. W 1932 powrócił do Wysokiego Litewskiego i tam osiadł, pracował w gminie jako urzędnik i fotograf, malował także portrety i odnawiał świątynie. W 1938 roku Józef Charyton restaurował kryptę w kościele w Wołczynie, dokąd przywieziono trumnę z ciałem ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Podczas wojny, w 1941 roku w Wysokim Litewskim wziął ślub z Janiną Lasotą. Ze związku urodziło się dwóch synów. Czas wojny i likwidacja getta w Wysokim Litewskim oraz trauma, jakiej doznał, wpłynęły na jego twórczość po roku 1945. Mieszkał wówczas w Nurcu, malował portrety, pejzaże i sceny rodzajowe. Żył w bardzo skromnych warunkach. Po przeprowadzce do Siemiatycz i otrzymaniu pracy instruktora sztuk plastycznych w Powiatowym Domu Kultury oraz pracowni i służbowego  mieszkania nastąpił największy rozwój twórczy w życiu artysty. W 1964 roku po raz pierwszy wystawił swoje prace na wystawie indywidualnej w Domu Kultury w Siemiatyczach, a następnie w Muzeum Okręgowym w Białymstoku.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama