Reklama

Montaż siatki ogrodzeniowej. Poradnik

Siatka ogrodzeniowa jest jednym z chętniej wybieranych materiałów do odgrodzenia działki. Swoją popularność zawdzięcza temu, że jest stosunkowo tania, solidna i łatwa w montażu. Do tego stopnia, że można nawet samodzielnie ją założyć. Jak się jednak do tego zabrać? Oto kilka najważniejszych kroków!

Montaż siatki ogrodzeniowej – jak się do tego przygotować?

Na samym początku należy zebrać niezbędne informacje, które pozwolą zdecydować się na konkretny rodzaj siatki. Poszczególne z nich różnią się od siebie m.in. pod względem materiału wykonania. Można zdecydować się na tę plastikową, metalową ocynkowaną lub metalową powlekaną.

Wybór zależy w głównej mierze od preferencji i wymagań danego gospodarstwa domowego. Warto przy tym wziąć pod uwagę stabilność takiego ogrodzenia, jego trwałość oraz walory estetyczne.

Siatka ogrodzeniowa występuje w dwóch wariantach – plecionej (ślimakowej) i zgrzewanej. Główną różnicą między nimi jest stopień sztywności i podatności na odkształcenia. Poza tym do samodzielnego montażu siatki potrzebne będą odpowiednie narzędzia i akcesoria. Zalicza się do nich:

  • drut wiązałkowy;
  • drut naciągowy;
  • napinacze.

Siatkę ogrodzeniową da się zamontować samodzielnie lub poprzez wynajęcie ekipy budowlanej. Przy własnoręcznym zakładaniu może się jednak okazać, że potrzebna będzie pomoc drugiej osoby (szczególnie przy naciąganiu).

Krok 1. Przygotowanie podłoża pod siatkę ogrodzeniową

To pierwszy i stosunkowo najłatwiejszy etap montażu. Teren pod siatkę należy dokładnie oczyścić, czyli usunąć wszelkie kamienie, gałęzie, korzenie oraz roślinność (zarówno mniejszą, jak i większą). Miejsce musi być wyrównane, a ziemia odpowiednio ubita.

Po oczyszczeniu powierzchni można wytyczyć przebieg siatki. Posłuży to tego zwykły sznurek lub żyłka murarska.

Krok 2. Wykopanie dołków i osadzenie słupków

Słupki powinny być zamontowane w odległości średnio 2,5 metra (nie więcej niż 3 metry). Większa częstotliwość będzie zwiększała koszty całego ogrodzenia, a z kolei mniejsza sprawi, że naciągnięcie siatki stanie się bardziej kłopotliwe, a cały płot – mniej stabilny.

Po rozlokowaniu słupków należy zabrać się do wykopania pod nie dołków. Szacuje się, że ich średnica powinna mieścić się w przedziale 25-30 cm. Nieco większa rozbieżność jest w przypadku ich głębokości, ponieważ zależy ona od strefy zamarzania gruntu. Może wynosić od 50 cm do nawet 140 cm. Trzeba również uwzględnić słupki podporowe. Te początkowe i końcowe charakteryzują się większą siłą naciągową, dlatego wymagają dodatkowego podparcia.

Kolejny etap to umieszczenie słupków w dołkach i zalanie je betonem. Materiał powinno się przygotować według wskazówek producenta. Przed wyschnięciem betonu należy też wypoziomować wszystkie słupki, najlepiej przy pomocy poziomicy. Beton będzie zasychał około 3 dni – po tym czasie można przejść do następnego kroku.

Krok 3. Założenie drutu naciągowego

Do założenia drutu naciągowego potrzebne będą:

  • pręt napinający;
  • opaska mocująca;
  • śruby z oczkiem;
  • 8-milimetrowy klucz.

Cały proces najlepiej zacząć od słupka początkowego (ewentualnie narożnikowego). Pręt napinający należy przeprowadzić przez oczka śruby, a następnie przy pomocy 8-milimetrowego klucza przymocować do nich drut naciągowy. W tym celu wystarczy przełożyć go przez pręty napinające i kręcić kołowrotkiem tak długo, aż się napnie.

Następnie w słupkach pośrednich należy wykręcić otwory (również 8-milimetrowe) i przymocować przelotki. Do nich także podepnie się drut. Co ważne, druty naciągowe montuje się w odległości 50 cm od siebie.

Krok 4. Zamontowanie siatki ogrodzeniowej

Ostatni etap to zamocowanie i ustabilizowanie siatki. Podobnie jak przy zakładaniu drutu naciągowego, należy rozpocząć od słupka początkowego. Przed samym zakładaniem trzeba ręcznie rozciągnąć materiał, jednak w taki sposób, aby go nie zniekształcić. Pierwsze oczka siatki powinno się przełożyć przez pręt naprężający, a następnie zamocować na śrubach z oczkiem.

Potem przechodzi się już do rozwijania siatki i przytwierdzania jej do kolejnych słupków pośrednich. Przy każdym z nich przytwierdza się materiał przy pomocy drutu do zaplatania. Na sam koniec, gdy cała siatka będzie już rozciągnięta, należy ją przymocować na całej długości żyłką do drutu naciągowego. Pomoże to w ustabilizowaniu całego ogrodzenia.

Podsumowując, siatka ogrodzeniowa cieszy się popularnością głównie ze względu na stosunek ceny do jakości oraz możliwość jej samodzielnego zamontowania. Do takiego zadania trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Należy również postępować według określonych kroków, tak aby mieć pewność, że całe ogrodzenie będzie stabilne.

Reklama

Reklama