Moje Ciepło – Dofinansowanie pompy ciepła 2022

Wzrost cen opału do pieców na paliwo stałe staje się coraz droższe, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup pompy ciepła, jako główne źródło ciepła do swojego domu. Pompa ciepła należy do jednego z najbardziej ekologicznych, ale też najdroższych źródeł ciepła – mimo to urządzenia stale zyskują w Polsce na popularności, gdyż ogrzewanie nimi domu jest ekologiczne i całkiem tanie. W ramach różnych rządowych programów, można starać się o dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Dzisiaj przyjrzyjmy się jednemu z nich – „Moje Ciepło”.

Rządowy program „Moje Ciepło” skierowany jest do osób fizycznych którzy są właścicielami bądź współwłaścicielami nowy domów jednorodzinnych (wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej) o podwyższonym standardzie energetycznym. Do programu kwalifikują się także Beneficjenci którzy złożyli zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub złożyli wniosek o wydanie decyzji o pozwolenie na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 roku. Nabór wniosków ruszył 29 kwietnia 2022 r. i potrwa do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania budżetu, z kolei środki wydatkowane będą do 31.12.2027 r. Rozpatrywaniem wniosków zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Przez budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadania przez Wnioskodawcę kartę dużej rodziny. Największe dofinansowanie w kwocie do 21 000 zł uzyskamy montując gruntową pompę ciepła. W przypadku powietrznej pompy ciepła, maksymalne dofinansowanie wynosi do 7 000 zł. W przypadku obu pomp ciepła, procentowy udział w kosztach kwalifikowanych wynosi odpowiednio do 30%, a dla osób posiadających kartę dużej rodziny nawet do 45% kosztów kwalifikowanych.

Współfinansowaniu inwestycji podlega:

– zakup/montaż gruntowych pomp ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem,

– zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem,

– zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem,

– w usługach montażu, uwzględniony może być również koszt transportu.

Reklama

Pompa ciepła (po kliknięciu przejdziesz do rankingu pomp ciepła) wykorzystywana do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (cwu) musi spełniać wymagania techniczne określone w programie „Moje Ciepło”. Pompa ciepła typu powietrze/woda oraz gruntowa musi mieć klasę efektywności energetycznej minimum A++ (dla temperatury zasilania 55°C) oraz musi współpracować z wodnym ogrzewaniem niskotemperaturowym wody grzewczej ≤ 35°C. W systemie centralnym dla całego budynku pompa ciepła typu powietrze/powietrze musi spełniać klasę efektywności energetycznej minimum A+ dla klimatu umiarkowanego.

Kwalifikowalność kosztów ustala się zgodnie z „Wytycznymi w zakresie kosztów kwalifikowalnych”, z zastrzeżeniem, że kwalifikowane są:

– koszty związane z nabyciem i montażem nowej pompy ciepła;

– koszty związane z opracowaniem niezbędnej dokumentacji (max 5% kosztów kwalifikowanych)

– świadectwo charakterystyki energetycznej budynku sporządzone z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynku;

– świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, niezbędna dokumentacja geologiczna dla gruntowej pompy ciepła.

Warto zaznaczyć że program „Moje Ciepło” nie jest jedynym programem z którego można skorzystać w ramach dofinansowania do pomp ciepła. Istnieją także inne rządowe programy, a jednym z nich jest program „Czyste Powietrze” o którym więcej możesz przeczytać na stronie internetowej: (tutaj link do naszego artykułu).

Uwaga – jeśli w momencie składania wniosku (oraz przez cały okres trwałości inwestycji) w budynku znajduje się inne źródło ciepła na paliwo stałe (np. węgiel, drewno) nie będziesz mógł otrzymać dofinansowania. Dotyczy to także kominków, ale tutaj jest wyjątek – jeśli kominek jest zamurowany i pełni on funkcję wyłącznie rekreacyjną bądź ozdobną, nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystać z programu „Moje Ciepło”.

Jeśli nie kwalifikujesz się do żadnego programu nic straconego – w tej chwili trwają analizy i programowanie nowego przedsięwzięcia który zostanie ogłoszony na jesieni 2022 r. Powstanie nowego programu wsparcia, będzie adresowany do szerszej grupy odbiorców – nowe wsparcie jest więc bardzo istotne, gdy w takim tempie rosną ceny węgla czy gazu.