Reklama

Moc Pomocy psychologicznej od Fundacji „Pomóż Im”

17 lekarzy i pielęgniarek z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku oraz 15 rodziców dzieci po leczeniu onkologicznym skorzystało ze wsparcia psychologicznego w ramach projektu MOC POMOCY, zrealizowanego przez Fundację „Pomóż Im”. Jego przeprowadzenie było możliwe dzięki finansowaniu ze środków Dotacji Fundacji DKMS. Działania w ramach zadania zrealizowano od początku października do 15 grudnia br.  

Pracownicy medyczni kliniki uczestniczyli w sześciu warsztatach oraz wykorzystali 20 godzin indywidualnych spotkań z psychologiem.  Warsztaty i konsultacje indywidualne okazały się bardzo przydatne – wynika z ankiet przeprowadzonych wśród lekarzy po zakończeniu zadania. Zdecydowana większość z nich czuje potrzebę kontynuacji wsparcia psychologicznego w takiej formie, jak zaproponowana w projekcie.

– Wcześniej, jako personel medyczny nie mieliśmy okazji skorzystać z porad psychologa w ramach pracy na oddziale. Jak się okazało, jest to bardzo nam potrzebne, tym bardziej, że mieliśmy okazję przepracować parę ważnych tematów z punktu widzenia naszej pracy na spotkaniach grupowych. Fajna była też możliwość skorzystania ze spotkań indywidualnych z psychologiem– mówi lek. onkolog Ewa Czerech z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku

– W efekcie zajęcia psychologiczne w ramach tego projektu na pewno pozwoliły lepiej poznać siebie i mechanizmy, którym jesteśmy poddani w codziennej pracy– dodaje lek. onkolog Marta Poznańska. Uczestnicy projektu zwrócili również uwagę na potrzebę kontynuacji pracy z psychologiem.

Z projektu MOC POMOCY skorzystali też rodzice po leczeniu onkologicznym swoich dzieci w UDSK
w Białymstoku. 15 osób wzięło udział w 50-ciu konsultacjach indywidualnych bezpośrednich i telekonsultacjach z psychologiem. Te drugie okazały się szczególnie ważne w przypadku 12 rodziców zamieszkałych poza Białymstokiem. Oni również wykazali zainteresowanie kontynuacją wsparcia psychologicznego, którego nie zapewnia Poradnia Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK, mimo, że dzieci po leczeniu nadal pozostają pod jej opieką do 18. roku życia.   

Poradnictwo i warsztaty psychologiczne  w ramach projektu MOC POMOCY prowadziły doświadczone psycholożki, psychoonkolog i psychoterapeutki z wieloletnim doświadczeniem w pracy zarówno z chorymi dziećmi, jak też ich rodzinami. Ale też z personelem medycznym opiekującym się nieuleczalnie i terminalnie chorymi dziećmi.  Dodajmy, iż celem projektu było wzmocnienie jego uczestników i pomoc w rozwiązaniu konkretnych problemów.

Dotacja Fundacji DKMS, będąca elementem Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, skierowana jest do organizacji pozarządowych działających na rzecz pacjentów walczących z nowotworami
i chorobami układu krwiotwórczego. W tym roku środki były przyznawane na inicjatywy i projekty obejmujące wsparcie psychologiczne dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich. Więcej o inicjatywie można znaleźć na stronie: https://www.dkms.pl/dotacja-fundacji-dkms.

Reklama