Reklama

Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy na UwB rekrutuje!

Motto Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego brzmi: Cztery Żywioły Ziemi – poznaję i mądrze korzystam. Jak mówią pomysłodawcy projektu, chcą wyzwolić w uczniach potrzebę życia zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju i rozbudzić pasję związaną z naukami przyrodniczymi i ścisłymi.

W programie MUP znalazło się 15 weekendowych spotkań, a wszystkie zajęcia będą odbywały się w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego. Uczniowie stworzą własne ogrody oraz akwaria-terraria, w biologicznych pracowniach przeprowadzą analizy laboratoryjne, mikroskopowe, będą też uczestniczyć w zajęciach terenowych.

A wszystko w towarzystwie czterech żywiołów: wody, powietrza, ziemi i ognia. Uczestnicy zajęć dostaną też Dzienniczki Młodego Ekologa – znajdą tam najważniejsze materiały dotyczące omawianych zagadnień, ale będą też uzupełniać je własnymi obserwacjami, relacjami i dokonaniami.

Projekt Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy jest realizowany na Uniwersytecie w Białymstoku po raz drugi – pierwszy raz na takie zajęcia biolodzy i chemicy z UwB zaprosili uczniów w 2017 roku, dzięki dofinansowaniu z resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Obecny projekt ruszył w 2020 roku, a na jego uruchomienie uczelnia otrzymała 320 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Został podzielony na 3 edycje – w każdej może uczestniczyć 72 uczniów.

Zajęcia realizowane w ramach trwającej właśnie, II edycji, zakończą się w połowie grudnia.

Zakończenie będzie miało uroczysty charakter. Uczestnicy Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego dostaną od nas dyplomy, ale nie tylko – i to będzie niespodzianka. Ponadto zorganizujmy konkurs na najlepszy Dzienniczek Młodego Ekologa, a jego laureaci zostaną nagrodzeni – zapowiada dr hab. Ada Wróblewska, prof. UwB, koordynator projektu.

Uczestnicy III edycji rozpoczną swoje zajęcia w połowie stycznia, a finał zaplanowany jest 18 czerwca. Formularz zgłoszeniowy, regulamin i więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Biologii UwB.

źródło i fot.: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Reklama