Reklama

Mityng Gwiazd w Białymstoku

Na placu przed Ratuszem przy Rynku Kościuszki już po raz szósty odbędzie się efektowne widowisko lekkoatletyczne. W konkursach skoku wzwyż, skoku o tyczce i pchnięciu kulą w niedzielę (2 czerwca) będzie można podziwiać znakomitych sportowców, którzy dostarczą niezapomnianych emocji.  

Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki organizuje Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z agencją AthleTeam Marcin Rosengarten we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP Sport. Zawody rozpoczną się o godz. 13.30 (otwarcie imprezy, start transmisji). Już 10 minut później odbędą się skoki wzwyż mężczyzn, następnie – o godz. 13.50 – skok o tyczce mężczyzn. Natomiast o godz. 14.00 – pchnięcie kulą kobiet i mężczyzn. Transmisja zakończy się o godz. 15.55.

– Wszystkich kibiców lekkoatletyki i mieszkańców Białegostoku zapraszam 2 czerwca na Rynek Kościuszki, gdzie odbędzie się Mityng Gwiazd. To będzie wspaniała okazja, aby zobaczyć zawody niezwykłych sportowców, chociażby Piotra Liska, Michała Haratyka czy Konrada Bukowieckiego. Nie zabraknie najlepszych zawodników z zagranicy, reprezentujących m.in. Holandię, Portugalię, Grecję, Nigerię, Nową Zelandię i USA – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Przede wszystkim w skoku wzwyż zaprezentuje się Maria Żodzik. To pochodząca z Białorusi zawodniczka, która od jakiegoś czasu trenuje w Klubie Sportowym Podlasie Białystok pod okiem trenera Roberta Nazarkiewicza. Przed dwoma miesiącami otrzymała polskie obywatelstwo i całe nasze środowisko sportowe liczy na jej start na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Żodzik ma nawiązać do sukcesów niedawnej gwiazdy polskich skoków z Podlasia, Kamili Lićwinko, a nawet ją przebić. W niedzielę spróbuje rozprawić się z rekordem Mityngu Gwiazd, który Kamila w 2019 r. doprowadziła do wyniku 1,94 m.

W rywalizacji mężczyzn w skoku wzwyż zaprezentuje się kilku zawodników z rekordami życiowymi powyżej 2,30 m. Wśród nich jest dwóch medalistów mistrzostw świata i Europy: reprezentujący Niemcy Mateusz Przybyłko i reprezentant Holandii Douwe Amels, który wygrywał dwie poprzednie edycje Mityngu Gwiazd.

Wielkim zainteresowaniem i podziwem cieszą się na Rynku Kościuszki uczestnicy konkursu skoku o tyczce. Wśród nich nie może zabraknąć ulubieńca publiczności Piotra Liska – rekordzisty Mityngu Gwiazd i wielokrotnego zwycięzcy zawodów, który w ubiegłym roku pokonał poprzeczkę zawieszoną na 5,81 m. Jednym z rywali najlepszego Polaka w tej konkurencji będzie Amerykanin Austin Miller, który jest współrekordzistą Mityngu Gwiazd sprzed roku. Do grona faworytów można również zaliczyć medalistę halowych mistrzostw świata z tego roku Emmanouila Karalisa z Grecji. Na listach startowych są ponadto: Robert Soberta i Paweł Wojciechowski, a także zwycięzca sprzed dwóch lat w Białymstoku, Matt Ludwig z USA.

Najwięcej zawodników pojawi się w konkursie pchnięcia kulą mężczyzn. Jednocześnie największą gwiazdą będzie wielokrotny medalista olimpijski i mistrzostw świata Tom Walsh z Nowej Zelandii. Jego rekord życiowy jest mocno wyśrubowany ponad granicę 22 m, tak więc jest szansa na pobicie rekordu Mityngu Gwiazd (choć ten jest imponujący – 22,02 m Darlana Romani z 2019 r.). Jego głównym konkurentem będzie reprezentant Nigerii Chukwuebuka Enekwechi, który kilka dni temu na mityngu Diamentowej Ligi w Eugene ustanowił rekord życiowy 21.91 m i zajął tam trzecie miejsce. Polskę reprezentować będą Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki.

W konkursie kulomiotek wystartuje Zuzanna Maślana, która reprezentuje barwy Politechniki Białostockiej oraz zawodniczki, które w ubiegłych latach wygrywały Mityng Gwiazd – Jessica Inchude z Portugalii (zwyciężczyni z ubiegłego roku) oraz Benthe Konig z Holandii, która triumfowała dwa lata temu.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Mityng Gwiazd 2024 plakat.jpg

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama