Reklama
Mikroplastik u ptaków: Odkrycia z UwB w Scientific Reports
Badania przeprowadzone przez naukowców i studentów Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) na temat spożycia mikroplastiku przez ptaki, zostały niedawno opublikowane w renomowanym czasopiśmie Scientific Reports wydawanym przez Nature Research. W badaniach wzięli udział pracownicy Wydziału Biologii i Chemii, członkowie Koła Naukowego Biologów im. dr W. Chętnickiego oraz wolontariusze z Fundacji Szklane Pułapki.
Szczegóły badań
Przedmiotem badań było spożycie mikroskopijnych odpadów antropogenicznych przez dziewięć pospolitych gatunków ptaków, w tym ziębę, dzwonca, sosnówkę oraz modraszkę. Badacze skupili się na rodzajach łuszczakowatych i sikorowatych, analizując 149 osobników, z których u 31 stwierdzono obecność mikroplastiku, nanorurek węglowych oraz syntetycznych włókien celulozowych, takich jak bawełna czy wiskoza.
Wnioski z badań
Dr Krzysztof Deoniziak z Wydziału Biologii UwB zwraca uwagę na wszechobecność mikroplastiku w różnych środowiskach, zarówno morskich, jak i lądowych. „Mikroskopijne odpady antropogeniczne mogą dotrzeć do najodleglejszych zakątków naszej planety, co potwierdzają badania naukowe na około 1600 gatunkach zwierząt” – mówi.
Konsekwencje zdrowotne dla ptaków
Badania ukazują negatywne skutki spożycia mikroplastiku przez ptaki, w tym fizyczne uszkodzenia układu pokarmowego, stany zapalne oraz problemy immunologiczne. Zespół badawczy z UwB zauważył również, że spożycie mikroplastiku przez badane gatunki ptaków jest niższe w porównaniu do innych ptaków lądowych, co może wynikać z ich specyficznej diety i sposobu żerowania.
Impakt na ekosystemy
Badane gatunki ptaków, będąc ofiarami drapieżników, mogą przyczyniać się do dalszego rozprzestrzeniania mikroplastiku na wyższe poziomy troficzne, potencjalnie wpływając na szersze systemy ekologiczne. „Badanie pokazuje również możliwość wykorzystania ptaków, które zginęły w wyniku kolizji z obiektami antropogenicznymi, w celach naukowych” – dodaje dr Deoniziak.
Publikacja wyników badań w Scientific Reports stanowi ważny wkład w rozumienie wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne i może przyczynić się do lepszej ochrony naszych ekosystemów. Wyniki badań dostępne są w najnowszym wydaniu czasopisma, co świadczy o ich międzynarodowym znaczeniu i uznaniu w środowisku naukowym.
Reklama