Materace do ćwiczeń – do treningów, rehabilitacji, korekty postawy!

Zarówno materace do ćwiczeń, jak i specjalne maty czy puzzle pomagają wielu osobom przeprowadzać efektywne treningi, sesje rehabilitacyjne czy ćwiczenia korekcyjne i rozluźniające. Warto jednak zaznaczyć, że materace, w zależności od rodzaju, mogą mieć odmienne funkcje i sprawdzać się w określonych sytuacjach. Jaki rodzaj materaca będzie najbardziej odpowiedni dla ciebie? Sprawdź!

Materace treningowe – rodzaje i ich funkcje

Materace typu sportowego znajdują bardzo często zastosowanie podczas wszelkiego rodzaju ćwiczeń fizycznych, korekcyjnych, a także rehabilitacyjnych. Spotykane są zarówno w szkolnych salach gimnastycznych, jak i gabinetach fizjoterapeutycznych, w szpitalach, klubach sportowych czy w miejscach, w których ćwiczy się jogę.

Ich forma jest zazwyczaj bardzo podobna. Tego typu materace do ćwiczeń mają uniwersalny design. Tworzone są zazwyczaj z dwóch, trzech lub czterech modułów, które są połączone ze sobą mocnym materiałem z włókien syntetycznych. Dzięki temu poddają się składaniu i nie zajmują dużo miejsca, gdy nie są używane. Dodatkowo ich warstwy/moduły można złączyć, by uzyskać grubszą warstwę materaca. Zazwyczaj grubość modułu wynosi około dziesięciu centymetrów.

Inaczej wyglądają materace sportowe typu twardego, których grubość wynosi około pięciu centymetrów. Ich wytrzymałość i właściwości są odpowiednie do treningów sztuk walki. Dają zawodnikom większą stabilizację, dzięki czemu mają oni możliwość wykonywania bardziej dynamicznych ruchów i bardziej skomplikowanych ćwiczeń.

Reklama

Podobnie wygląda sytuacja z puzzlami, które stanowią najcieńszy rodzaj materaca treningowego. Używa się ich w ćwiczeniach siłowych ze sprzętem. Na przykład po to, by obciążenie nie uderzyło w podłogę, krusząc jej powierzchnię. Używane są głównie na siłowniach, szczególnie w części do ćwiczeń na wolnych ciężarach lub w klubach crossfitowych.

Materac rehabilitacyjny – charakterystyka

Materac do ćwiczeń przybiera różne formy, nie można jednak w stu procentach założyć, że konkretny jego rodzaj nadaje się wyłącznie do rehabilitacji, inny zaś do ćwiczeń sportowych. Rehabilitacja niejedno ma imię, dlatego materac rehabilitacyjny to taki, którego aktualnie używa się podczas ćwiczeń rehabilitujących daną część ciała.

Materacem rehabilitacyjnym może być zwyczajny materac sportowy, ale także materace bardzo wąskiego zastosowania. Świetnym przykładem są materace pomagające odzyskiwać poczucie równowagi w kończynach dotkniętych najróżniejszymi schorzeniami. Materace stabilizujące są typowymi materacami rehabilitacyjnymi. Podobnie wygląda kwestia mat do akupresury, które mają charakterystyczne kolce. Są stosowane wyłącznie w tym celu, nie zaś, jak sportowe odpowiedniki, do wielu zadań, nie tylko rehabilitacyjnych czy korygujących postawę.

Materace rehabilitacyjne, podobnie jak sportowe, mają określone rozmiary. Zazwyczaj spotyka się egzemplarze o wymiarach 200 × 120 cm, ponieważ ten rozmiar jest stosunkowo uniwersalny. Zmieści się na nim osoba wysoka, a osoby szczupłe i niskie nie będą miały żadnych problemów z używaniem materacy tej wielkości. Oczywiście na rynku występują przeróżne rozmiary dostosowane do konkretnych zastosowań, osób czy środowiska, w którym będą używane.

Sport, rehabilitacja, korygowanie postawy, rozciąganie i rozluźnianie spiętych mięśni, ćwiczenia siłowe, wytrzymałościowe… Zastosowań materacy czy mat sportowych i rehabilitacyjnych jest bardzo dużo. Wystarczy używać ich w odpowiedni sposób, a z pewnością przyczynią się do poprawy, zachowania bądź odbudowania zdrowia układu motorycznego użytkowników!