Masz zatkane ucho po pływaniu w jeziorze? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić?

Pływanie w jeziorze, morzu czy basenie może narazić uszy na zatkanie oraz wiele innych dolegliwości. Zatkane ucho po kąpieli w jeziorze może zacząć boleć, a problem będzie się jedynie nasilać, jeśli nic z tym nie zrobisz. Zobacz, co zrobić w takim wypadku i dlaczego uszy mogą zatykać się zarówno u pływaków i nurków, jak i osób, które pływają rekreacyjnie.

Ucho pływaka – czym się objawia?

Ucho pływaka to dolegliwość, na którą najczęściej cierpią zawodowi i amatorscy pływacy oraz nurkowie. W rzeczywistości jest to zwyczajowa nazwa zapalenia ucha zewnętrznego. W tym przypadku infekcja ucha rozwija się w wyniku długotrwałej ekspozycji przewodu słuchowego na działanie wilgoci i wody, w której mogą bytować chorobotwórcze drobnoustroje. W wodzie z jeziora o to nietrudno.

W wyniku przedostania się wody do kanału słuchowego może dojść do rozwoju infekcji w postaci zapalenia ucha zewnętrznego. Schorzenie to pojawia się, kiedy w przewodzie słuchowym panuje wilgotne, ciepłe środowisko, w którym szybko namnażają się drobnoustroje. Dochodzi wówczas do infekcji na tle bakteryjnym lub grzybiczym.

Częste przebywanie w jeziorze i zanurzanie głowy powoduje nadmierne wypłukiwanie się naturalnej wydzieliny w uchu, czyli woskowiny, która odpowiada za utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia ucha. W takich przypadkach niedostateczne osuszanie ucha po kąpieli i przedostanie się do niego wody, która nie zostanie z niego odprowadzona, to główne przyczyny rozwoju przypadłości nazywanej uchem pływaka.

Zatkane ucho jako jeden z objawów infekcji

W przebiegu ucha pływaka można zaobserwować szereg objawów, m.in.:

  • obrzęk,
  • zaczerwienienie w obrębie ucha,
  • zaburzenia słuchu,
  • uczucie zatkania ucha,
  • zmiany skórne na uszach,
  • świąd, ucha,
  • ból ucha, który nasila się podczas jedzenia i picia,
  • uczucie wycieku z ucha,
  • podwyższona temperatura ciała lub gorączka.

Dlatego też zatkane ucho po pływaniu w jeziorze może być nie tylko pewną niedogodnością, ale też jednym z symptomów zapalenia ucha zewnętrznego. Jeśli nie będzie ono odpowiednio leczone, w przypadku przeniesienia się stanu zapalnego do głębszych struktur narządu słuchu dojdzie także do groźnych powikłań.

Jak poradzić sobie z zatkanym uchem?

W pierwszej kolejności spróbuj usunąć wodę z przewodu słuchowego i osuszyć ucho. Potrząśnij głową i przechyl ją, aby woda swobodnie odpłynęła. Włóż delikatnie końcówkę chusteczki do kanału słuchowego, aby zaabsorbowała wodę. Nie może być zbyt gruba, ponieważ podrażni ścianki przewodu. Innym sposobem jest osuszanie ucha przy użyciu suszarki do włosów o niskiej mocy przy zachowaniu odpowiedniej odległości od niego. Jeśli to nie pomoże, a woda nadal utrzymuje się w uchu, przez co czujesz, że jest ono zatkane, pozostaje pomoc specjalisty.

Reklama

W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego, które – oprócz uczucia przytkania – daje także inne objawy, warto wybrać się do specjalisty otolaryngologa. Po przeprowadzonym badaniu może zastosować odpowiednie leczenie i zalecić zastosowanie preparatów redukujących ból.

Odczuwany przez Ciebie ból wynikający z zatkania oraz infekcji ucha możesz niwelować z wykorzystaniem wyrobów medycznych, np. kropli LIX, które można stosować już od 6. miesiąca życia dziecka. W ich składzie znajduje się glicerol, który ma właściwości wiążące wodę. Wykorzystanie kropli pomoże w osuszeniu przewodu słuchowego i zmniejszeniu obrzęku tkanek. Krople redukują także ból z uwagi na zawartość lidokainy działającej jak środek powierzchniowo znieczulający.

Przy silnej infekcji ucha wskazany jest często wymaz z ucha, który pozwoli ustalić, czy doszło do infekcji bakteryjnej czy grzybiczej. Przy zakażeniu na tle bakteryjnym lekarze na ogół zalecają podawanie kropli z antybiotykiem do ucha lub przyjmowanie antybiotyków doustnych.

Podstawą przy infekcji grzybiczej jest mechaniczne, dokładne oczyszczenie przez lekarza przewodu słuchowego zewnętrznego i podawanie leków przeciwgrzybiczych. 

Źródła:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2084530812700199
  2. https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/122681,czy-nagle-zatykanie-sie-jednego-ucha-jest-czyms-niepokojacym 

LIX krople do uszu

Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.

Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Reklama