Reklama

Marcowe wydarzenia w Książnicy Podlaskiej

Spotkania z autorami, planszówki, wykłady dietetyczki, konferencja naukowa, Przystanek Historia, Rozmówki polsko-polskie, Światowy Dzień Poezji, XXIV Dni Kultury Kresowej oraz inauguracja nowego cyklu spotkań pod nazwą Blogostan – to propozycje jakie na marzec przygotowała Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!


Rozkład wydarzeń:

2, 16 i 30 marca, godz. 17 – „Zdrowie na wiosnę” – cykl spotkań z dietetyk Agnieszką Kucharczyk

Agnieszka Kucharczyk – dietetyk, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Specjalizuje się w prowadzeniu dietetycznym osób chorych i pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Uczy zdrowych nawyków żywieniowych. Posiada tytuł dietetyka sportowego.

Tematy spotkań:
– 2.03 – Dieta a długowieczność;
– 16.03 – Jak dietą zadbać o zdrowie jelit;
– 30.03 – Dieta antynowotworowa.

8 marca, godz. 18  Blogostan. Spotkanie z Ireną Wielochą, autorką książki “Kobieta zawsze młoda. Jak nie przeoczyć szansy na realizację własnych marzeń”

Tego dnia w Książnicy Podlaskiej rusza nowy cykl spotkań pod nazwą Blogostan. Pierwszym gościem będzie Irena Wielocha, która influencerką została po 65. urodzinach, a trzy lata później zadebiutowała jako modelka, pokazuje, że młodość to stan umysłu, a aktywność sportową można rozpocząć w każdym wieku. Górskie wędrówki, taniec, jazda na rowerze, trening na siłowni, łyżwy, narty, joga… Każde nowe wyzwanie jest dla niej źródłem energii oraz inspiracji do życia w zdrowiu i dobrych relacjach z innymi.

9 marca, godz. 18  spotkanie z pisarką Birute Jonuškaite poświęcone książce „Maestro”

Birutė Jonuškaitė – urodziła się w litewskiej rodzinie na Sejneńszczyźnie. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Wileńskim. Po studiach pracowała w suwalskich „Krajobrazach”, potem zamieszkała w Wilnie. Siedem lat była redaktorem naczelnym popularnego na Litwie czasopisma „Rodzina”. Pisze opowiadania, powieści i wiersze, tłumaczy literaturę polską na język litewski.

13 i 27 marca, godz. 18-22 – Planszówki Johnny’ego i Mateusza

Planszówki Johnny’ego i Mateusza to największe spotkania z grami planszowymi, karcianymi i kościanymi w Białymstoku, które odbywają się w drugi i czwarty poniedziałek miesiąca w Książnicy Podlaskiej. Inicjatywa gdzie całkowicie za darmo można skorzystać z kolekcji gier planszowych oraz z porady w kwestii wyboru tytułu do rozgrywki.

15 marca, godz. 18  Środa Literacka z Wojciechem Rogacinem, autorem książki „Zełenski. Biografia”

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy kraju, którego niezłomna walka o wolność budzi powszechny szacunek?

Wojciech Rogacin jest redaktorem naczelnym dziennika „Polska Times”. Zajmował się m.in. współpracą z londyńskim dziennikiem „The Times”, tworzył i kieruje Agencją Informacyjną Polska Press. Prowadził program szkoleń Polska Press dla dziennikarzy regionalnych na temat walki z dezinformacją i fake newsami. Wcześniej pracował m.in. jako dziennikarz działu zagranicznego w „Gazecie Wyborczej” oraz  „Newsweek Polska”. Zajmował się głównie tematyką Bliskiego Wschodu, USA, krajów byłego ZSRR. Był korespondentem „Newsweeka” z wojny w Iraku w latach 2003-2004. Wspólnie z Dorotą Kowalską jest autorem książki „Korespondenci.pl” poświęconej polskim korespondentom wojennym. [Źródło: Wielka Litera]

17-18 marca – XXIV Dni Kultury Kresowej we współpracy z Fundacją  na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny

17 marca, Galeria Parter:

  • godz.17 – Wilno – 700 lat miasta – spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim – historykiem, autorem cyklu i koordynatorem programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią.
  • godz.19 – spotkanie ze Sławomirem Koprem – polskim pisarzem, historykiem publicystą i scenarzystą, autorem książek w których przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Rozmawiać będziemy o serii książek o tematyce Kresów. [Źródło: Wikipedia]

18 marca, Aula, VI piętro, od godz. 15:30

Widowisko „W kresowej kawiarni” z udziałem zespołu Zimne dranie

W okresie międzywojennym kawiarnie były miejscem niezwykle istotnym i bardzo chętnie odwiedzanym przez Polaków, często ludzi kultury, sztuki, środowisko naukowe. Wyznaczały najnowsze trendy nawiązując do największych europejskich miast. W Książnicy Podlaskiej będzie można poczuć klimat lat minionych. Spotkanie uświetni występ zespołu Zimne dranie.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama