Reklama

Marci Shore w Krasnogrudzie Spotkanie autorskie z pisarką Joanną Miłosz-Piekarską w Krasnogrudzie Wielkie Xięstwo Poezji 2022

Marci Shore – profesor Wydziału Historii Uniwersytetu Yale, historyczka Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie prowadzi badania na temat filozoficznych źródeł zaangażowania politycznego w Europie Środkowej. Członkini Rady Naukowej Instytutu Studiów Zaawansowanych.

W Polsce ukazały się następujące książki autorki:
„Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem”, Warszawa: Świat Książki – Bertelsmann Media 2008 (wyd. 2 – 2012). Książka poświęcona polskim pisarzom okresu międzywojennego zauroczonym ideologią komunistyczną, bohaterami są m.in. Władysław Broniewski, Bruno Jasieński, Aleksander Wat, Wanda Wasilewska.

„Nowoczesność jako źródło cierpień”, Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2011
Książka pokazuje losy ludzi, środowisk i całych pokoleń radykalnych inteligentów naszego regionu: od Edmunda Husserla i fenomenologów, Aleksandra Wata i futurystów, Romana Jakobsona, przez Adolfa i Jakuba Bermanów, aż po Milana Kunderę, Jana Patočkę, Václava Havla i Adama Michnika.

„Smak popiołów”, Warszawa: Świat Książki 2011
Książka jest opowieścią o następstwach upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Częściowo biografia pokolenia, częściowo historia polityczno-kulturalna, oparta na źródłach historycznych i rozmowach.

„Ukraińska noc”, Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018
Książka pokazuje ludzką twarz wydarzeń, które dla większości z nas były tylko kolejnym newsem na ekranie telewizora. Rozmawiając z tymi, którzy w zimę 2013–14 ruszyli na Majdan autorka z empatią przygląda się pojedynczym ludzkim historiom pozwalając nam się w nich przejrzeć i zobaczyć w nich samych siebie. Ten żywy, drobiazgowy wręcz portret młodych i starszych, ludzi różnych zawodów i o szerokim spektrum sympatii politycznych układa się w spójną historię o ludzkiej solidarności i sile.

źródło: Ośrodek „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów”
oprac.: Aneta Kursa

Reklama

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama