Reklama

Maraton kresowy w Siemiatyczach – najcięższy

W sobotę i niedzielę  25-26 września zawodnicy KS Wschód walczyli na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Białymstoku – region D w zapasach w stylu klasycznym. Wystartowali zawodnicy z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. 81 młodzików z dwudziestu klubów. Stoczono125 walk.

 Drużynowo zajęliśmy czwarte miejsce.

 Indywidualnie tryumfowali w kategorii 41kg Szymon Godun i w kategorii 57kg Mustafa Chalashev.

Srebrny medal zdobył w kategorii 52kg Filip Wnorowski.

Brązowy medal również w kategorii 52kg zdobył Volodymyr Sosnovskyi.

Natomiast juniorzy z KS Wschód rywalizowali w Warszawie w Pucharze Polski Juniorów w stylu wolnym gdzie Arbi Magomedov w kategorii 61kg i Andrei Shlyaga w kategorii 79kg zdobyli brązowe medale a Isa Khataev uplasował nie na piątym miejscu w kategorii 70kg.

W tym roku przed nami jeszcze parę turniejów w tym Mistrzostwa Polski Młodzików gdzie liczymy na medal !

Ubiegłoroczny Maraton Kresowy w Siemiatyczach został uznany w posezonowej ankiecie za wyścig roku 2020. Tegoroczna edycja  dostarczyła uczestnikom ekstremalnych wrażeń i na pewno zostanie zapamiętana na długo. Dla maratończyków kresowych była to najtrudniejsza przeprawa w sezonie. Wymagająca  trasa, deszcz, przenikliwy chłód i błoto na trasie były sprawdzianem charakteru. Kolarze, którzy startowali w Siemiatyczach rok temu przeżyli déjà vu. Pogoda była   nieprzychylna jak rok wcześniej. Stało się to tradycją siemiatyckich wyścigów, gdyż większość zawodów odbyła się w deszczu.

Wielu zrezygnowało już przed startem. Ci którzy podjęli wyzwanie i dojechali do mety, kończyli wyścig z satysfakcją. Marzena Kordala Kidrycka (Sami Swoi) napisała na swoim profilu po wyścigu: ”Człowiek jest mokry do majtek, zziębnięty do kości, a ma 100% frajdy z jazdy. Kocham takie Maratony Kresowe MTB i tę trasę”.

W podobnym duchu skomentował swój start Darek Szypulski: “Zgłaszam wniosek formalny o zmianę pogody w Siemiatyczach. Jeśli tak będzie następnym razem, to nie jadę. Jak bardzo chciałem zejść z roweru po pierwszym okrążeniu, to tylko ja wiem. Ale nie zszedłem, jechałem dalej i wjechałem na metę wyścigu. Dziś jestem z tego bardzo zadowolony.”

W tych trudnych warunkach w wyścigu głównym na dystansie Maraton zwyciężył  Szymon Pomian z Białegostoku. Trzy minuty do zwycięzcy stracili Sarunas Pacevicius (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) oraz dziewiętnastoletni Konrad Panglisz z drużyny UKS Wygoda Białystok. Jednak na finiszu szybszy okazał się bardziej doświadczony trzydziestolatek z Litwy.

Dla kobiet główny wyścig odbył się na dystansie Półmaraton, który w Siemiatyczach liczył 36km. Podobnie jak rok temu zwyciężyła Ula Paska (Grzmot Podlasie). Ponad dwie minuty straciła szesnastolatka z Litwy Aiste Butaite (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) Jako trzecia linię mety przekroczyła o rok starsza od niej Zofia Rowińska z drużyny MTB Suwałki.

Wśród mężczyzn pierwszą wygraną w historii swoich startów w Maratonach Kresowych odniósł rewelacyjny szesnastolatek z Suwałk – Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki). Po przekroczeniu mety powiedział, że lubi takie trudne warunki: deszcz, zimno i wiatr. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej Dawid Bojarczak (MILSPORT Team), zaś na trzecim miejscu finiszował zwycięzca z Tykocina Waldemar Sadowski (Zabłudów Team).

Maratony Kresowe są wyścigami dla wszystkich. Jak zawsze pierwsi ścigali się najmłodsi w wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Deszcz i zimno spowodowały, że tym razem wyścig ukończyło zaledwie pięcioro przedszkolaków. Zaledwie tydzień wcześniej w Tykocinie na starcie stanęło sześć razy więcej dzieci.

Wyścig Mini dla dzieci 7 – 12 lat liczył w Siemiatyczach siedem kilometrów. Wśród chłopców wygrał Michał Dereszkiewicz (Sokólski Klub Kolarski Sokół), zaś wśród dziewczynek Laura Swajda z Siemiatycz. W wyścigu FIT dla młodzików i początkujących kolarzy najszybsi byli zawodnicy UKS Wygoda Białystok Jakub Łukaszewicz i Zuzanna Marecka.

Współorganizatorami wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Marszałka Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Finałowy wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się w sobotę 9 października w uzdrowiskowym Augustowie. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Siemiatyczach

Maraton (mężczyźni):

1. Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier 02:16:24

2. Pacevicius Sarunas (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja 02:19:38

3. Panglisz Konrad (UKS Wygoda Białystok 02:19:38

4. Arciszewski Paweł (Start Białystok 02:23:17

5. Mandziak Adam (GKK Peleton Okszów 02:32:11

Peleton CST Półmaraton (kobiety):

1. Paska Ula (GRZMOT Podlasia) – 2:00:33

2. Butautaite (Aiste Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) – 2:02:23

3. Rowiñska Zofia (MTB SUWAŁKI) – 2:03:05

4. Salik Katarzyna (AUGUSTÓW MTB TEAM) – 2:04:10

5. Citko Katarzyna (Rosti MTB Team) – 2:14:27

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):

1. Szeliga Mikołaj (MTB SUWAŁKI) – 1:36:19

2. Bojarczak Dawid (MILSPORT Team) – 1:37:02

3. Sadowski Waldemar (Zabłudów TEAM) – 1:37:07

4. Bernacki Kacper (Uzdrowisko Supraśl) – 1:37:21

5. Ugniewski Mariusz (Timbud Team) – 1:37:39

Wyścig Fit (kobiety):

1. Marecka Zuzanna (UKS Wygoda Białystok) – 38:56

2. Tarasewicz Milena (UKS Wygoda Białystok) – 38:58

3. Gościńska Ewelina (MTB SUWAŁKI) – 43:02

Wyścig Fit (mężczyźni):

1. Łukaszewicz Jakub (UKS Wygoda Białystok) – 37:00

2. Sadłowski Mikołaj (GKK Peleton Okszów) – 38:53

3. Kozłowski Damian – 42:10

Mini (dziewczynki):

1. Swajda Laura (PGR Siemiatycze) – 30:13

2. Wolanin Martyna (AKK Chełm) – 31:44

3. Szuhalska Martyna) – 33:57

Mini (chłopcy)

1. Dereszkiewicz Michał (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 19:41

2. Bącik Jakub (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 22:00

3. Skorupka Alan (Triathlon Siedlce Club) – 23:27

Info i zdjęcie za: Maratony Kresowe

Reklama