Mama w policyjnym mundurze

Mama w policyjnym mundurze

Data publikacji 26.05.2022

Dziś święto wszystkich mam. Dzień, w którym nie może zabraknąć życzeń i uścisków. Z okazji Dnia Matki również hajnowskie funkcjonariuszki – mamy w policyjnym mundurze – usłyszały ciepłe słowa od swoich pociech. Opowiedziały też jak łączą służbę w Policji z macierzyństwem.

Rola mamy jest jednocześnie tą najpiękniejszą i najtrudniejszą w życiu kobiety. To praca przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każda pracująca mama wie, że niejednokrotnie trudno jest połączyć obowiązki rodzinne i zawodowe. Szczególnie mama, która na co dzień służy w mundurze.

Służba w Policji jest trudna i wymaga wielu wyrzeczeń, często kosztem własnej rodziny. W Komendzie Powiatowej Policji w Hajnówce każdego dnia 23 mamy zakładają policyjny mundur. Wszystkie zgodnie podkreślają, że bycie mamą policjantką to ogromne wyzwanie. Gdy większość rodzin korzysta z uroków weekendu, często mama policjantka musi iść na służbę. Dla mam w niebieskim mundurze trudna jest również rozłąka z najbliższymi, do której dochodzi w trakcie dłuższych szkoleń, czy kursów. Dla posterunkowego Emilii Niczyporuk trudne były wyjazdy związane ze szkoleniem podstawowym oraz adaptacją zawodową: „Powodowało to moją kilkumiesięczną nieobecność w domu i mimo dostępnych środków komunikacji – ogromną tęsknotę za dziećmi”.

Służba w policyjnym mundurze daje wiele powodów do dumy i zadowolenia, ale mama w mundurze często musi mierzyć się z różnego rodzaju wyzwaniami i trudnościami. „Służba daje mi wiele satysfakcji, wymaga jednak dyspozycyjności, a co za tym idzie częstej zmiany planów osobistych. Łączenie pracy zawodowej i obowiązków związanych z macierzyństwem nauczyło mnie planowania i zarządzania wolnym czasem, którego nie mam wiele.” – mówi sierżant sztabowy Marlena Romaniuk. „Jako mama dwójki dzieci, które są w różnym wieku, mają różne potrzeby i zainteresowania, do perfekcji opanowałam umiejętności negocjacyjne, umiem rozwiązywać konflikty, muszę dostosowywać się do ciągle zmieniającej się sytuacji i uważnie słuchać. Taka wielozadaniowość, której nauczyłam się jako mama, jest pomocna w czasie służby i niejednokrotnie ułatwia wykonywanie obowiązków służbowych”.

„Kluczem do pogodzenia pracy zawodowej i życia rodzinnego jest dobra organizacja” – podkreśla aspirant Joanna Węcko. „Należy wypracować pewien system organizacji – współpraca z mężem i dziećmi, a także dziadkami jest niezbędna. Ważna jest również atmosfera w pracy. Zespół dyżurnych, w którym pracuje, jest dość liczny. Dzięki temu mogę dopasowywać swój grafik do obowiązków rodzicielskich. To dla mnie bardzo ważne.”

Wychowanie dzieci przy jednoczesnej aktywności zawodowej paradoksalnie powoduje, że kobiety są o wiele bardziej zorganizowane. Złotym środkiem dla sierżanta sztabowego Ewy Barszczewskiej jest skupienie stuprocentowej uwagi na tym, czym w danym momencie się zajmuje – „Kiedy jestem z synkiem to staram się mu poświęcić maksymalnie dużo uwagi i zainteresowania, natomiast będąc w pracy skupiam się na tym, aby wykonać profesjonalnie swoje obowiązki”.

Bycie mamą pozwala także na uzyskanie pewnych umiejętności, które są pomocne w pracy z dziećmi. „W trakcie spotkań profilaktycznych z przedszkolakami i młodszymi uczniami, ważne jest dobranie odpowiedniego i prostego języka. Często dzieci są trudne do opanowania, miewają różne humory. Wtedy też należy we właściwy sposób zareagować na ich zachowanie, by się uspokoiło. Tego też nauczyłam się będąc mamą” – mówi sierżant sztabowy Paulina Pawluczuk-Kośko.

W Komendzie Powiatowej Policji w Hajnówce służą 23 mamy w mundurze, z kolei na etacie cywilnym zatrudnionych jest 12 mam. Z okazji wyjątkowego święta składamy wszystkim mamom najserdeczniejsze życzenia – dobrego zdrowia, siły, wytrwałości, miłości i wsparcia ze strony najbliższych, a także mnóstwa uśmiechu każdego dnia oraz spełnienia najskrytszych marzeń.

Źródło: Podlaska Policja

Reklama