Reklama

Makieta Białegostoku

Prawie rok trwały przygotowani wystawy „Białystok – makieta barokowego miasta” będzie dostępna w nowej aranżacji, wzbogacona o multimedialne widowisko (mapping). Premiera odbędzie się 17 stycznia w Muzeum Historycznym przy ul. Warszawskiej 37 w Białymstoku. Miasto wsparło finansowo tę inicjatywę.

Pokaz multimedialny

W czwartek (17 stycznia) o godz. 18.00 odbędzie się pokaz multimedialny „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł, dla którego kanwą są dzieje osiemnastowiecznego Białegostoku. Będzie to podróż do przeszłości. Uczestnicy przejadą się ulicami nieistniejącego już miasta i spotkają jego mieszkańców. Poznają warunki ich codziennego życia i odwiedzą ważne dla nich miejsca. Stojąc przed jedną z największych w Polsce makiet, rozświetloną kolorami, nasyconą dźwiękiem i „opowiedzianą” słowami lektora poznają historię miasta. Specjalne prezentacje zaplanowano także w ramach muzealnego weekendu „Barok nad Białą” (19 i 20 stycznia, w godz. 10.00-17.00).

– Wsparliśmy finansowo przygotowanie widowiska multimedialnego do makiety barokowego Białegostoku. Mamy nadzieję, że mapping spodoba się mieszkańcom i chętnie udadzą się w podróż w czasie do Białegostoku z czasów hetmana Branickiego – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Dostępna w Muzeum Historycznym makieta przedstawia Białystok w drugiej połowie XVIII wieku. Miasto było wtedy jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce i wzbudzało powszechny podziw nie tylko rodaków, ale i cudzoziemców. Aby odtworzyć jak najwierniej jego wygląd, przy realizacji makiety korzystano ze źródeł archiwalnych i kartograficznych. Jej wymiary to 5 x 3,5 m.

Makieta Białegostoku oprócz usytuowania poszczególnych budynków, uwzględniania także materiały, z których zostały wykonane, rzeźbę terenu, cieki wodne, bramy, ogrodzenia itd. Losy miasta w kolejnych stuleciach – zabory, zniszczenia I i II Wojny Światowej, pozbawiły go większości zabytków z tego okresu. Makieta daje unikatową możliwość obserwacji miasta i rezydencji hetmańskiej w jej największym rozkwicie.

Makieta Białegostoku z 2001 roku

Warto wiedzieć, że makietę barokowego Białegostoku udostępniono zwiedzającym w 2001 r. Od tego czasu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Prace nad modelem trwały rok. Mniej więcej tyle samo czasu poświęcono na stworzenie projekcji multimedialnej (mappingu). Przygotowano ją w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej, rosyjskiej) i w specjalnym wydaniu dla najmłodszych. Makieta Białegostoku utrzymana w stylistyce osiemnastowiecznej opowieść o „Wersalu Północy”, wzbogacona teatrem świateł i symfonią dźwięków, tchnęła nowe życie w labirynt miniaturowych uliczek, budynków i ogrodów.

Widowisko multimedialne sfinansowano w 2018 r. z budżetu Miasta Białegostoku.