Reklama

Majówka z historią w gminie Łomża

Młodzież z Jarnut zdobyła Topór Stacha Konwy, biegaczom przypadły medale, a wszyscy, którzy odwiedzili w niedzielę 7 maja „Kurpiowską Majówkę u Stacha", stali się bogatsi o wiedzę i wrażenia oraz opaleniznę, bo pogoda dopisała nadspodziewanie. W wydarzeniu zorganizowanym przez samorząd gminy Łomża pod patronatem marszałka województwa Artura Kosickiego i wspartym finansowo przez urząd marszałkowski udział wzięli wicemarszałek Marek Olbryś oraz radny Piotr Modzelewski.


Uroczystości na polanie w Lesie Jednaczewskim rozpoczęła msza przy mogile kurpiowskiego bohatera. Jak poinformował Cezary Zborowski, zastępca wójta gminy Łomża, do dyspozycji gości festynu były potem namioty kół gospodyń, ochotniczych straży pożarnych, stowarzyszeń działających w gminie, stoiska z regionalnymi smakołykami. Nie brakowało inscenizacji historycznych. Ważnym elementem był bieg na 10 kilometrów, czyli kolejna część cyklu biegowego realizowanego w gminie od wiosny do jesieni.      

– Pobiegłem w granicach rekordu życiowego. Super trasa, super pogoda – mówił pierwszy na mecie Adam Szydlik.

Ze sceny rozbrzmiewała kurpiowska muzyka, a do widzów zwróci się Jacek Chętnik, wnuk Adama.   

– Budujące jest wspaniałe uczestnictwo młodzieży, do której ta uroczystość jest adresowana. Inaczej uczymy się historii w szkole, a inaczej takich okolicznościach jak tu. I taka refleksja: możemy się bawić tak wspaniale, bo w przeszłości byli tacy bohaterowie jak Stach Konwa czy powstańcy, wywalczyli dla nas ten czas radości – podkreślał Jacek Chętnik.

Jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń był rozegrany po raz pierwszy na majówce turniej szkół gminy Łomża o Topór Stacha Konwy z udziałem reprezentacji Jarnut, Kupisk, Konarzyc, Pniewa, Wygody, Puchał i Podgórza. Oceniane były m.in. umiejętności dawnego tańca, talenty plastyczne i sportowe. Po zaciętej walce zwyciężyła ekipa z Jarnut i przez najbliższy rok będzie się chlubić oryginalnym trofeum.    

tekst, fot.: Maciej Gryguc
red.: Monika Pańko

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama