Łukasz Prokorym odwiedził Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie
W pracowniach artystycznych prowadzone są zajęcia skierowane głównie do dzieci i młodzieży, a także działania terapeutyczne i integracyjne, które łączą lokalne społeczności polskie i litewskie.
– Myślimy o Krasnogrudzie jako o miejscu z przeszłości, ale jednocześnie nowym, z perspektywą na przyszłość. Z pełnym szacunkiem podchodzimy do historii i pamięci tego miejsca – mówiła Małgorzata Sporek-Czyżewska. – Krasnogruda to wspomnienie Czesława Miłosza, opowieść o dawnych czasach, ale przede wszystkim ośrodek, w którym gromadzimy lokalną społeczność. Staramy się budować wspólnotę, bo uważamy, że ważne jest, aby ludzie mieli swoje własne miejsce.
Odnosząc się do historii miejsca, Sporek-Czyżewska zaznaczyła, że dwór odbudowano na podstawie wspomnień najstarszych mieszkańców, co zobowiązało ich do zaopiekowania się pamięcią tych rodzin. Była to inspiracja do stworzenia wystawy „Biblia domowa – Opowieści o domu rodzinnym”, która wciąż jest w fazie tworzenia. Wystawa prezentuje mapę miejsca: jeziora, drogi, miniaturki domów, a także zbiory archiwalne dokumentujące historię mówioną – filmy, opowieści, fotografie z rodzinnych albumów, dokumenty i pamiątki.
– Instalacja ma charakter otwartej księgi, która opowiada historię Krasnogrudy. To mapa naszej przestrzeni, opowieść o ludziach, którzy tu mieszkali. Wystawa zawiera nazwiska zarówno polskie, jak i litewskie. Naszym celem jest pielęgnowanie wspólnej pamięci i oddanie szacunku każdemu, kto tutaj żył – wyjaśniała Małgorzata Sporek-Czyżewska.
Międzynarodowe Centrum Dialogu to nie tylko miejsce spotkań artystów i twórców, ale także przestrzeń dla działań edukacyjnych, które wzmacniają więzi międzykulturowe.
Anna Tyszkiewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski
Źródło: Urząd Marszałkowski