Łukasz Prokorym na Sokólszczyźnie: „Rozwój województwa zależy od sukcesu lokalnych firm”
Marszałek Łukasz Prokorym podkreślił, że jego priorytetem jest bliski kontakt z lokalnymi społecznościami i przedsiębiorcami.
– Staram się regularnie odwiedzać różne powiaty, aby zrozumieć lokalne problemy i szukać rozwiązań – podkreślał Łukasz Prokorym. – Rozwój województwa jest niemożliwy bez sukcesu lokalnych firm. Nowa perspektywa finansowa na lata 2021-2027 otwiera przed państwem ogromne możliwości. Marszałkowski urząd jest waszym sprzymierzeńcem – dodał.
Marszałek odniósł się również do problemów branży drzewnej oraz zamkniętej granicy z Białorusią, która wpływa na działalność firm z regionu. Zwrócił uwagę na potrzebę ponownego otwarcia granicy, choćby w ograniczonym zakresie, co mogłoby pomóc w ożywieniu lokalnej gospodarki.
– Stać nasze państwo i Unię Europejską na otwarcie jednego przejścia granicznego, co pozwoliłoby na wznowienie ruchu handlowego na wschód – podkreślił marszałek. – W Warszawie jestem jednym z tych, którzy najgłośniej apelują o rozwiązanie tego problemu.
Spotkanie skomentował także Jacek Kucharewicz, właściciel i prezes firmy Metal-Fach, który zwrócił uwagę na potrzebę wsparcia w utrzymaniu miejsc pracy w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej.
– Nie oczekujemy bezpośrednich dotacji, ale liczymy na wsparcie w przetrzymaniu części załogi do przyszłego roku – mówił przedsiębiorca. – Ważne jest, aby stworzyć rozwiązania, które pomogą firmom w przyszłości.
Obecny na spotkaniu dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, Hubert Ostapowicz zapowiedział prace nad nowelizacją przepisów, mających na celu ochronę miejsc pracy. Nowe rozwiązania miałyby nawiązywać do rozwiązań wprowadzonych w okresie pandemii, takich jak finansowanie przestojów i obniżenie godzin pracy.
W spotkaniu uczestniczyły także przedstawicielki departamentów zajmujących się funduszami unijnymi: Magdalena Raczkowska Wioletta Dąbrowska. Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości, opowiedziała o możliwościach wsparcia, jakie oferują fundusze europejskie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w regionie.
– Środki europejskie mogą być skierowane na wsparcie rozwoju firm, tworzenie nowych produktów, a także na działalność badawczo-rozwojową dużych firm – wyjaśniała Emilia Malinowska. – Możliwości jest wiele, od preferencyjnych pożyczek po dotacje na innowacje.
Karolina Perkowska poruszyła temat kształcenia dualnego, które pozwala uczniom łączyć naukę w szkole branżowej z praktycznym kształceniem w zakładach pracy. Wiesława Burnos podkreśliła, że ten model kształcenia jest szansą na rozwój dla młodych ludzi oraz firm, które mogą zyskać dobrze wykwalifikowanych pracowników.
Źródło: Urząd Marszałkowski