Reklama

Łoś Czytuś – nową maskotką Książnicy Podlaskiej „Autorzy i książki” – spotkanie autorskie z Małgorzatą Lebdą „Autorzy i książki”…

Inne instytucje mają bobry, wilki, niedźwiedzie, żubry, borsuki czy nawet lisy. Do Książnicy Podlaskiej zawitał Łoś Czytuś. Nowa maskotka miała swój debiut podczas 9. Targów Książki w Białymstoku. To sposób na to, by zachęcić młodych czytelników do wypożyczania książek.

– Łoś jest idealnym zwierzakiem dla nas do pracy w książnicy, bo razem z łosiem pojawił się wózek bibliotekarski, który jest za waszymi plecami, który wychodzi do naszych czytelników i proponuje im wypożyczenie czegoś na świeżym powietrzu, a do takiego wózka trzeba dużego i silnego zwierzaka, stąd właśnie dołączył do nas Łoś Czytuś – mówił Tomasz Filipowicz z Działu Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej.

Oprócz dużej maskotki powstały także wersje miniaturowe, które zaprojektował Tomasz Samojlik. Te mają zachęcać do brania udziałów w konkursach i akcjach organizowanych przez książnicę. Będą nagrodami za aktywność dla młodych czytelników.

W najbliższym czasie będą mogli oni współtworzyć nową serię wydawniczą – „Mały księżyc”. Będzie to cykl opowiadań pisanych przez dzieci dla dzieci. Seria nawiązuje do książki „Mały książę”.

– Próbujemy jeszcze raz wydobyć dzieci z tego świata presji, w którym podpowiadamy im, jak mają funkcjonować, a nawet jak mają opowiadać. Nasz pomysł zrodził się z tego, z czego nasze dzieci są znane, czyli nieokiełznania – świadomości myślenia o świecie – mówił Piotr Janicki z Działu Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Łoś Czytuś-3.jpg

Ilustracje do książki tworzy Małgorzata Masłowiecka. Teraz trwają przygotowania do wydania pierwszego tytułu. Takie atrakcje książnica przygotowała dla najmłodszych czytelników, ale jej pracownicy pamiętają także o tych nieco starszych – odnowiono przestrzeń Galerii Parter. Każdy chętny będzie mógł tam przyjść, zrelaksować się i obejrzeć wystawę.

– Jesteśmy w nowym, starym miejscu, aranżacja tej przestrzeni jest zupełnie inna, skierowana na dorosłego czytelnika. Część galerii dedykujemy także dzieciom – zaznaczyła Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

W galerii pojawiły się ekrany, na których wyświetlane są filmy edukacyjne oraz pierwsza wystawa. Przestrzeń ma posłużyć do przeprowadzania szkoleń, konferencji oraz spotkań autorskich.

Paulina Tołcz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Paulina Dulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama

Reklama