Reklama

Łomżyńska „Weta” oddała szacunek braciom mniejszym

Szkolna pasieka składa się z sześciu uli. Zasiedlony jest na razie jeden. W realizację inicjatywy finansowo zaangażował się Sergiusz Martyniuk, prezes firmy Pronar, a prywatnie pszczelarz, który rozdaje corocznie około 3 ton miodu.

– Placówki weterynaryjne w całej Polsce prawie nie mają fachowców w dziedzinie pszczelarstwa. Kiedy się dowiedziałem, że pani dyrektor szkoły weterynaryjnej w Łomży chce sie zająć pszczołami i ma odpowiednich specjalistów – a trzeba mieć nie tylko wykształcenie, ale także duszę do pszczół – powiedziałem: będę pomagał. Mam pasiekę nie dlatego, że potrzeba mi pieniędzy albo miodu. To odskocznia. Wszystkie stresy spadają, gdy się człowiek zajmuje pszczołami – mówił uczestniczący w święcie Sergiusz Martyniuk, którego imię otrzymała pasieka w „Wecie”.

Pszczele rodziny w szkole będą pod opieką wykwalifikowanego zootechnika i lekarza weterynarii. Uczniowie na początek utworzą koło pszczelarskie, a elementy wiedzy  z tego zakresu wejdą do programu nauczania.

Święto ZSWiO odbywa się tradycyjnie na przełomie września i października, gdy przypada dzień poświęcony świętemu Franciszkowi. Dlatego też elementem uroczystości jest błogosławieństwo dla piesków, kotków i innych domowych pupili przyprowadzonych przez uczniów lub gości. Ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej w Łomży mówił o świecie, w którym powinna  panować „piękna harmonia stworzenia”.

W festynie „Pupile Wety” wzięli udział także m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski, Mariusz Chrzanowski – prezydent Łomży, wiceprezydenci miasta Andrzej Garlicki i Andrzej Stypułkowski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, liczna grupa łomżyńskich radnych, przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół, instytucji, organizacji i służb.

„Wetę” odwiedzali również przez cały dzień uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki. Wielką atrakcją dla nich było małe zoo na szkolnym holu z króliczkami i kotkami, ale także egzotycznymi wężami, pająkami, mrówkami. Przygotowane były także zabawy i konkursy z nagrodami. Nie zabrakło smakołyków i napojów (w „Wecie” kształcą się także specjaliści od żywienia). 

Młodzież mogła wziąć udział w różnego rodzaju rywalizacjach dotyczących np. wiedzy kulinarnej czy „Bezpiecznej drogi do szkoły”, w której nagrody ufundował łomżyński WORD. Zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca „Weta” i wokaliści.    

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Cezary Rutkowski

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama