Reklama

Łomża. W hołdzie bohaterowi

Jak podkreślił, od pierwszych swoich dni w Łomży, gdy otrzymał misję sformowana nowego pułku, zainteresował się wojskową historią miasta, w której znalazł wiele wspaniałych kart.          

– Postanowiłem kontynuować pamięć o dawnych dowódcach i wszystkim żołnierzom, którzy przychodzą do pułku polecam książki i wizytę na cmentarzu, żeby dotknęli historii. Jestem szczęśliwy, że mogę w mojej obecnej roli brać udział w tej uroczystości – dodał pułkownik.

Wraz z senatorem Markiem Adamem Komorowskim, wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem, prezydentem Mariuszem Chrzanowskim i starostą Lechem Markiem Szabłowskim dowódca 18. ŁPL dokonał odsłonięcia tabliczki umieszczonej na nagrobku, informującej o pośmiertnym awansie Jerzego Sawy-Sawickiego. Wszyscy złożyli tam także wiązanki kwiatów.

Uczestnicy uroczystości wspominali heroizm dowódcy 33 pp, gdy pod Ossowem i Radzyminem, 14 i 15 sierpnia 1920 roku, powstrzymał odwrót polskich oddziałów, sformował szyk i poprowadził do kontruderzenia na bolszewików, w którym zapisał się w historii młody ksiądz Ignacy Skorupka. Ceną za bohaterstwo i niezłomną postawę  żołnierza była jednak pogłębiająca się choroba serca, która doprowadziła do śmieci Jerzego Sawy-Sawickiego w wieku zaledwie 36 lat, już w niepodległej Polsce.    

– Na wniosek mieszkańców Łomży wystąpiliśmy o ten awans. Ważne żeby przypominać postacie, zasłużone dla naszej wolności – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Wśród żołnierzy, którzy oddali hołd bohaterowi m. in. Apelem Pamięci i salwą honorową pojawili się także mężczyźni w kurpiowskich  uniformach i ze strzelbami.

– Dla nas jest to rzecz oczywista. Pułk związany z Łomżą nosił w okresie międzywojennym imię Strzelców Kurpiowskich. Wielu jego żołnierzy wywodziło się  z Kurpiowszczyzny. To nasz obowiązek być przy waznych chwilach związanych z tą tradycją – wyjaśnił Janusz Marzewski, prezes Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich z powiatu ostrołęckiego

Wśród uczestników uroczystości byli także m. in. wicestarosta Maria Dziekońska, były marszałek województwa Sławomir Zgrzywa. przedstawiciele instytucji wojskowych, harcerze. 

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama