Reklama

Liturgia św. Jakuba Apostoła – patrona arcybiskupa diecezji białostocko-gdańskiej

To jedno z najstarszych nabożeństw w Kościele prawosławnym. 5 listopada Cerkiew Prawosławna wspomina pamięć św. abp. Jakuba, brata Pańskiego, pierwszego biskupa Jerozolimy. Do tegorocznych obchodów tego święta w Cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku dołączyła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa. A z okazji przypadających w tym dniu imienin abp. Jakuba, zwierzchnika diecezji białostocko-gdańskiej przekazała duchownemu życzenia i upominek.


Nabożeństwu towarzyszyła duża prostota i mistyczność. Modlitwa Pańska, jak to zwykle bywa, nie została odśpiewana, ale recytowana. Duchowni nie założyli także krzyży i nakryć głowy, a homilię wygłosił biskup, siedząc na środku świątyni.

– Zawsze z wielką chęcią włączam się w celebrowanie świąt prawosławnych. W duchu ekumenizmu pragnę rozwijać nasze relacje i jestem niezmiernie wdzięczna za poznanie abp. Jakuba. Życzę błogosławieństwa bożego na kolejne lata posługi – mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Liturgia świętego Jakuba ma swoje korzenie w zachodnio-syryjskiej rodzinie liturgicznej. Była bazą do utworzenia ponad sześćdziesięciu anafor. Według tradycji jej autorem był św. Jakub Apostoł, pierwszy biskup Jerozolimy.

W Cerkwi Prawosławnej w Polsce św. Liturgia Apostoła Jakuba odprawiana jest tylko raz w roku, wyłącznie w Warszawie i Białymstoku.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama