Reklama

Leśna alchemia pod osłoną nocy w PMKL Zielone Świątki w Skansenie „Dozwolone od lat osiemnastu” w PMKL

Wystawa „Leśna bimbrownia” wzbudza zawsze ogromne zainteresowanie zwiedzających. Drugiej takiej próżno szukać w całej Polsce. Powstała 14 lat temu i od tamtej pory stale się powiększa. Dzieje się tak dzięki współpracy z Podlaskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białymstoku, który po rozstrzygnięciu sprawy sądowej przeciwko właścicielowi, co jakiś czas przekazuje do muzeum kolejną bimbrownię. Chociaż produkcja bimbru to proceder nielegalny, aparatura która ją umożliwia jest uważana za dziedzictwo materialne regionu.

W tej chwili w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można oglądać, w naturalnym otoczeniu, cztery zarekwirowanie przez policję, kompletnie wyposażone bimbrownie. Jedna z nich to absolutny unikat – aparatura do produkcji „ducha puszczy” na kołach. Jej właściciel, przemieszczając się po Puszczy Knyszyńskiej, skutecznie ukrywał się przed policją przez 10 lat.

Każda ze zgromadzonych na wystawie bimbrowni jest skonstruowana trochę inaczej, każda ma swoją niepowtarzalną historię. O tym wszystkim można będzie posłuchać w sobotni wieczór.

„Leśna alchemia pod osłoną nocy” to kolejne oprowadzanie dla dorosłych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Poprzednie „Wieś jest kobietą” bardzo się zwiedzającym podobało. W planach są następne: w trzecią sobotę lipca o ludowej religijności i w trzecią sobotę sierpnia o sokolnictwie.

źródło i fot.: PMKL
oprac.: Anna Augustynowicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama

Reklama