Reklama

Lepsza opieka zdrowotna dzięki cyfryzacji

Nasz świat ulega nieustannym przemianom. Dotyczą one również branży medycznej – nie tylko poprzez rozwój badań nad różnymi chorobami, ale również i cyfryzację. To właśnie ona sprawia, że zarówno lekarze, jak i farmaceuci czy pacjenci wiele zyskują. Dziś chcielibyśmy przedstawić najważniejsze powody, dla których warto zainteresować się tym zjawiskiem.

Lepsza opieka zdrowotna

Wraz z wydłużaniem się średniej długości życia, rosnącą liczbą osób żyjących z chorobami przewlekłymi oraz rosnącymi kosztami opieki zdrowotnej, pojawia się coraz większa presja na systemy opieki zdrowotnej na całym świecie. Istnieje również coraz większe przesunięcie w kierunku cyfrowego podejścia do zdrowia. Dzięki cyfrowym platformom zdrowotnym pacjenci mają szybszy dostęp do usług zdrowotnych, co poprawia jakość świadczonej im opieki. Jednocześnie platformy te pomagają zmniejszać obciążenia placówek opieki zdrowotnej poprzez pionierską ideę samoopieki dla pacjentów. Dziś pacjent naprawdę wiele rzeczy może zrobić we własnym zakresie za pomocą internetu. To sprawia, że kolejki do lekarzy są mniejsze i czekają w nich ci pacjenci, którzy faktycznie potrzebują badania lekarskiego.

Taka opieka zdrowotna jest więc zdecydowanie bardziej zrównoważona. Pewnie wielu z nas miała sytuację, gdy potrzebowało jedynie wystawienia recepty. Musieliśmy jednak umówić się w przychodni na spotkanie z lekarzem, dostosować się do dostępnych terminów, a później i tak swoje odczekać w kolejce. Dziś dzięki portalom takim jak https://e-recepta.net/ otrzymanie elektronicznej recepty jest bardzo proste i nie wymaga od nas wyjścia z domu jedynie do apteki po dany lek. Pamiętajmy jednak o tym, że branie lekarstw powinno być wcześniej konsultowane z lekarzem.

Odpowiednia profilaktyka przed leczeniem

Cyfrowe technologie medyczne pomagają pacjentom samodzielnie radzić sobie ze stanem zdrowia poprzez regularne monitorowanie i śledzenie objawów. Co ważniejsze, jest to narzędzie do wczesnego wykrywania istotnych zmian w progresji choroby u pacjenta, zanim zdrowie płuc zostanie nieodwracalnie zagrożone. Cyfrowe platformy zdrowotne mają zatem ogromną wartość zarówno dla pacjentów z chorobami układu oddechowego, jak i tych sklasyfikowanych jako „zagrożone”.

Dziś pacjent może zrobić naprawdę wiele. Taki cyfrowy monitoring sprawia, że praca lekarzy jest znacznie ułatwiona. Wszystko dzięki temu, że pacjent może samemu czuwać nad swoim stanem zdrowia. Oczywiście nie sprawdzi się to w każdej sytuacji, natomiast obserwujemy w ostatnich latach bardzo pozytywne trendy. Lekarze są dziś naprawdę bardzo zabiegani, dlatego też każda forma odciążenia ich jest na wagę złota.

Lepsza relacja pomiędzy pacjentem a lekarzem

Cyfrowe systemy opieki zdrowotnej angażują pacjentów z ich świadczeniodawcami, czyniąc z nich współtwórców ich planów opieki i leczenia. Szybki, bezpośredni i wspólny dostęp do aktualnego stanu zdrowia pacjenta zwiększa poczucie partnerstwa, zaufania i przejrzystości między pacjentem a lekarzem. Ważne czynniki wpływające na zdrowie, takie jak pora dnia, stymulanty środowiskowe, stosowanie leków i przestrzeganie zaleceń lekarskich, mogą być rejestrowane w czasie rzeczywistym i mogą być wykorzystane do przedstawienia klarownego profilu stanu pacjenta.

W dyskusji na temat cyfryzacji zdecydowanie warto pamiętać o placówkach prywatnych. One również wdrażają poważne zmiany dotyczące digitalizacji społeczeństwa. Można powiedzieć, że sektor państwowy powinien wręcz współpracować z sektorem prywatnym, aby wspólnie oceniać, jakie zmiany się sprawdzają, gdzie należy szukać miejsc do poprawy, a także jakie rozwiązania warto byłoby wdrożyć w przyszłości. Na tego typu przemianach zyskują zarówno pacjenci, jak i lekarze. Pacjent otrzymuje lepszą usługę, przez co może również czuć się lepiej zaopiekowany. Z kolei lekarz zostaje odciążony z wielu obowiązków administracyjnych, jego praca biurowa staje się prostsza i szybsza, dzięki czemu więcej czasu może on poświęcić na leczenie pacjentów.

Korzyści z e-recepty

Warta omówienia jest również recepta online. Dzięki niej wiele procesów zostało znacznie uproszczonych. Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużym problemem w Polsce są kolejki do lekarza. Często stoją w nich osoby, które faktycznie potrzebują badania lekarskiego, ponieważ nie wiedzą, co im dolega. Są jednak w nich także osoby, które jedynie potrzebują otrzymania recepty na dany lek. W ich przypadku można powiedzieć, że z jednej strony blokują oni kolejkę ludziom, którzy potrzebują pomocy lekarza, a z drugiej sami marnują swój czas, ponieważ muszą czekać kilkadziesiąt minut na załatwienie prostej sprawy.

Właśnie dlatego e-recepta jest tak dobrym rozwiązaniem. Dzięki niej kolejki do lekarzy stają się mniejsze, a my możemy otrzymać potrzebną nam receptę. Działa ona identycznie jak jej papierowy egzemplarz, nie musimy więc robić niczego nadzwyczajnego. Po prostu udajemy się do apteki i kupujemy lek, na który otrzymaliśmy e-receptę. W dodatku w naszym internetowym systemie znajdziemy informacje dotyczące jego dawkowania.

Ten dokument możemy otrzymać za pośrednictwem jednego z legalnie działających portali, między innymi takich jak https://e-recepta.net/recepta. Musimy jednak pamiętać o tym, że lekarz ma prawo do odmowy wystawienia e-recepty, jeśli nie uzna tego za stosowne. 

Poszerzanie zasięgu pracowników służby zdrowia

Innowacje w dziedzinie zdrowia cyfrowego mają na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych pracowników służby zdrowia i innych powtarzalnych aspektów ich pracy. Żmudna administracja wydłuża czas na rzeczywisty kontakt z pacjentem i monitorowanie jego stanu zdrowia. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów lub klinik zlokalizowanych na obszarach wiejskich lub dla opieki domowej/ambulatoryjnej, ponieważ podróż jest trudna lub nie jest zalecana. Dzięki technologiom zdalnego monitorowania stanu zdrowia, pacjenci są w stanie w każdej chwili przekazać lekarzowi informacje o swoim stanie zdrowia. Dzięki temu lekarz w razie czego jest w stanie szybko zareagować.

Mniejsze koszty związane z opieką zdrowotną

Dostęp do przystępnych cenowo technologii medycznych w klinikach zmniejsza obciążenia finansowe związane z leczeniem choroby zarówno dla kliniki, jak i pacjentów. Wiele cyfrowych platform zdrowotnych jest również bramą dla społeczności internetowych, w których pacjenci mogą znaleźć zachętę i interakcje z innymi osobami, które mają podobne problemy zdrowotne.

Reklama