Reklama

Lekcje przeciw mowie nienawiści w Białymstoku

Do końca tego tygodnia białostockie placówki edukacyjne przeprowadzać będą specjalne lekcje poświęcone uwrażliwieniu uczniów na mowę nienawiści. Dziś (17 stycznia) w jednej z takich lekcji w I LO w Białymstoku uczestniczył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Decyzja o wprowadzeniu specjalnych lekcji w szkołach spowodowana jest ostatnimi tragicznymi wydarzeniami w Gdańsku, gdzie w niedzielę nożownik zaatakował prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Polityk zmarł w wyniku rozległych obrażeń.

Nienawiść ma niszczycielskie skutki, a wszystko zaczyna się od słów, dlatego Miasto chce zapobiec eskalacji negatywnych emocji, które w ekstremalnych okolicznościach mogą przeradzać się w czyny.

– Po tym wszystkim co się stało, nie możemy milczeć. Kiedyś nienawiść rozsiewała się z prędkością dyliżansu, dziś w czasach internetu – z prędkością światła. Wszyscy za to jesteśmy odpowiedzialni. Musimy przeciwdziałać konsekwentnie mowie nienawiści – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Punktem wyjścia do rozważań podczas dzisiejszej, specjalnej lekcji przeprowadzonej w drugiej klasie I LO w Białymstoku był wiersz Wisławy Szymborskiej pt.: „ Nienawiść”. O tym, jak przeciwdziałać i reagować na mowę nienawiści oraz hejt w przestrzeni publicznej, dyskutowali uczniowie. Zuzanna, która od wielu lat związana jest z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, podkreślała, jak bardzo to tragiczne wydarzenie ją poruszyło. Uczniowie zwracali też uwagę na to, jak ważna jest rola organów państwa, które odpowiedzialne są za ściganie i karanie za mowę nienawiści.

Jeszcze do końca tygodnia w białostockich szkołach przeprowadzone zostaną lekcje poświęcone uwrażliwieniu na mowę nienawiści i zagrożenie nietolerancją. Zajęcia dostosowane treścią do wieku odbiorców odbędą się podczas godzin wychowawczych.

Reklama

Źródło Urząd Miejski Białystok