Reklama

LECH z główną nagrodą za innowacje 2024

Spółka LECH otrzymała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Innowacja i inspiracja w gospodarce odpadami” za stworzenie doświadczalnej linii do produkcji desek kompozytowych z kartoników po napojach oraz folii.

Prezes zarządu spółki LECH Michał Stefanowicz odebrał wczoraj (3 września) wyjątkowe wyróżnienie podczas 28. konferencji „Kompleksowa gospodarka odpadami – Zjazd Branży Gospodarki Odpadami”. Ideą konkursu jest nagradzanie innowacyjnych projektów, które tworzą drogę do nowych możliwości wykorzystywania odpadów.

Przykładem takiego projektu jest nowa inwestycja zrealizowana przez spółkę LECH w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach. Powstała tam linia do produkcji desek kompozytowych z opakowań wielomateriałowych po napojach typu TetraPak i folii polietylenowej, w proporcjach – 45% opakowania wielomateriałowe oraz 55% folia. Projekt został zrealizowany we współpracy z Politechniką Poznańską, która udzieliła spółce LECH licencji na wykorzystanie doświadczalnej technologii. Istotą tego patentu jest sposób wytwarzania płyty kompozytowej, który polega na oczyszczeniu i rozdrabnianiu odpadów opakowaniowych na drobne kawałki. Następnie płyty poddaje się prasowaniu w temperaturze 110-230°C i układaniu naprzemiennie z foliami z polietylenu, a następnie prasowaniu przy podwyższonym ciśnieniu.

Płyty, jako półprodukty do obróbki mechanicznej, mogą znaleźć zastosowanie w budownictwie, transporcie, logistyce, architekturze czy sektorze meblarskim. Funkcjonowanie instalacji pozwoli na recykling problemowych odpadów (trudnych do odzysku), jakimi są wielomateriałowe opakowania po napojach. W Polsce nie ma jeszcze takiej linii, która wykorzystywałaby je całkowicie. Doświadczalna technologia, którą realizuje spółka LECH w Białymstoku, pozwoli w stu procentach wykorzystywać takie opakowania.     

Marta Matejczuk

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama