Reklama

Laureaci Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku

Joanna Wojtkiewicz z Poznania oraz Izabela Karczewska z Hajnówki zdobyły ex aequo pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Literackiej im Łucji Prus w Białymstoku. Drugie miejsce zajęła Ida Szebla z Kłodzka, a trzecią nagrodę zdobyła Justyna Bardo z Krakowa. Jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Aleksandra Jeznach z Kętrzyna, Kinga Bodzak z Zakroczymia oraz Urszula Zubek z Warszawy. Wyróżnienie Radiowej Jedynki trafiło do Jakuba Rogali z Puław. Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus od piętnastu lat organizuje Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku, przy wsparciu zarządu Województwa Podlaskiego.


Festiwal od początku promuje piosenki z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a do tego odkrywa młode talenty. Podczas trzech dni festiwalu zakwalifikowani uczestnicy – dwudziestu utalentowanych wykonawców z całej Polski – prezentowali piosenki z repertuaru Łucji Prus – artystki pochodzącej z Białegostoku oraz utwory zarówno znanych, jak i debiutujących autorów piosenki literackiej. Towarzyszył im wspaniały band Piotra Matuszczyka. Był to czas wypełniony przesłuchaniami i występami młodych, utalentowanych artystów oraz koncertami wybitnych muzyków polskiej sceny. Festiwal ma już stałą publiczność, która z niecierpliwością czeka na prezentacje młodych piosenkarzy oraz recitale znanych i lubianych artystów, którzy z przyjemnością wracają do starych, dobrych tekstów Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty czy Jana Wołka w nowych aranżacjach i interpretacjach. W tym roku na festiwalu wystąpili: Urszula Dudziak, Hanna Banaszak oraz Stanisław Soyka.

Laureatki pierwszego miejsca otrzymały nagrodę w wysokości 4 tys. zł, druga nagroda to 3 tys. zł, a trzecia – 2 tys. złotych. Wyróżnieni otrzymali po 1 tys. złotych.

Młodych wykonawców oceniało jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, Jan Wołek, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel.

źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Aneta Kursa

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama