Wady wzroku znacznie pogarszają komfort życia. Stałe noszenie okularów lub soczewek kontaktowych dla wielu osób jest uciążliwe. Jedną ze skutecznych metod poprawy widzenia jest laserowa korekcja wzroku. Czy warto zdecydować się na zabieg? Jakich efektów można się spodziewać? Kto może skorzystać z laserowej korekcji wzroku? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czy nowoczesny zabieg jest dla Ciebie.
Laserowa korekcja wzroku – podstawowe informacje
Laserowa korekcja wzroku to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych metod przywracających pełną ostrość widzenia. Zabieg polega na wymodelowaniu rogówki w taki sposób, aby promienie świetlne wpadające do oka skupiały się bezpośrednio na siatkówce. Laserowa korekcja wzroku przynosi trwałe rezultaty, a dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii laserowej, umożliwia w szybki i bezbolesny sposób poprawić jakość widzenia i komfort życia. Warto jednak wiedzieć, że optymalne efekty można uzyskać dzięki odpowiedniej diagnostyce. Kompleksowe badania kwalifikujące do zabiegu laserowej korekcji wzroku znacznie zwiększają szansę uzyskania satysfakcjonujących rezultatów i bezpieczeństwo. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność jest także ścisłe przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.
Dla kogo laserowa korekcja wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wzroku to skuteczna metoda dla osób, którym zależy na trwałej poprawie widzenia. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań takich jak:
- biometria optyczna,
- komputerowe badanie refrakcji,
- pomiar szerokości źrenic,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- topografia rogówki,
- badanie widzenia obuocznego,
- OCT tylnego odcinka oka i rogówki,
- badanie okulistyczne w biomikroskopie,
- subiektywne badanie refrakcji i pomiar ostrości widzenia.
Reklama
Kompleksowe badania kwalifikacyjne umożliwiają dopasowanie najskuteczniejszej metody i tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Laserowa korekcja wzroku to zabieg przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia, u których wada wzroku jest stabilna. Z nowoczesnego zabiegu mogą skorzystać osoby, u których zdiagnozowano takie wady wzroku jak: astygmatyzm, krótkowzroczność i nadwzroczność.
Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpiecznym zabiegiem?
Laserowa korekcja wzroku to nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny zabieg. Badania kwalifikacyjne oraz wykluczenie przeciwwskazań znacznie mają istotny wpływ na bezpieczeństwo zabiegowe. Przeciwwskazania, które zawsze uniemożliwiają wykonanie zabiegu to:
- ciąża i karmienia piersią,
- stożek rogówki,
- aktywny stan zapalny,
- niestabilna wada wzroku,
- owrzodzenie rogówki,
- niedomykalność szpary powiekowej,
- AIDS,
- aktywny RZS,
- Zespół Sjogrena,
- choroby nowotworowe w trakcie leczenia.
Po laserowej korekcji wzroku należy przestrzegać zaleceń przed i po zabiegu oraz pamiętać o wizytach kontrolnych. Na wizytę należy zgłosić się po upływie jednego dnia po zabiegu. Kolejne odbywają się po miesiącu, po trzech miesiącach i po okołu roku od laserowej korekcji wzroku lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Stosowanie się do takich zaleceń jak: powstrzymywanie się od pocierania oczu, ograniczenie korzystania z komputera, telefonu do maksymalnie 4 godzin dziennie czy unikania dużego wysiłku fizycznego pozwalają ograniczyć do minimum ryzyko powikłań. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zabiegowego warto stosować się do zaleceń bezpośrednio po zabiegu, a także w pierwszych miesiącach od laserowej korekcji wzroku.
Laserowa korekcji wzroku to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów poprawiających widzenie. Zabieg najlepiej wykonać w sprawdzonej klinice okulistycznej. Wykwalifikowany i doświadczony zespół oraz nowoczesny sprzęt stosowany podczas badań kwalifikacyjnych i laserowej korekcji wzroku to gwarancja skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu.